Brown Recluse Örümceği ve Isırığı


 

Brown Recluse Isırığı

Öncelikle ısırığını ele alacağım. Çünkü uzun bir süredir internette muhtemelen sizin de görmüş olduğunuz bir takım fotoğraflar geziyor. Fotoğraflarla yeni karşılaşan veya daha önce görüp meraklanmış arkadaşlar için bilinen fotolardan başlayıp, bilinmeyen (veya az bilinen) örümceğe gitmeyi uygun görüyorum 🙂

Malum Fotoğraflar:
Isırığın 3. günü 4. günü 5. gün 6. gün 9. gün 10. gün

Bu fotoğrafların kaynağı ve kime ait olduğu net olarak bilinmemektedir. Bu nedenle ne tür bir yara olduğu hakkında net bilgiler yok. Kurbanın nerede yaşadığı, nerede ısırıldığı, tıbbi müdahale gördü mü vb. sorular yanıtsız. Ancak büyük olasılıkla bu yara brown recluse türüne ait. Fakat Missouri’li bir doktor olan Phillip Anderson’a göre “hemen hemen tüm brown recluse örümceklerinin ısırıkları 2 ila 3 hafta arasında tıbbi müdahale olmaksızın iyileşir”. Ayrıca kendisinin söylediğine göre bu örümceğin 1000 kadar farklı ısırığına şahit olmuş ve bunların içinde ölümcül olanlar sadece bir düzine kadarmış.

Büyük ihtimalle yukardaki fotoğraflarda gördüğümüz baş parmağın sahibi hiçbir sağlık kurumuna gitmemiş ve bir de üstüne, yarası iltihap kapmış.

Aynı tür örümcek tarafından ısırılmış Dale Losher’a ait fotoğraflar:

Dale Losher’in bacağının tamamen iyileşmesi toplamda 10 ayı bulduğu biliniyor.

Brown Recluse türleri, Fiddleback veya Violin örümcekler olarak da bilinirler. En belirgin özelliği 6 gözünün olması. Tüm recluse türlerinde bu var. Diğer örümceklerde 4’er den toplam 8 göz vardır. Bacakları dikensiz, karınları değişmeyen renkteki tüylerle doludur. Bacakları da aynı renktir. Boyları da 1 santimetreden daha fazla olamaz deniliyor. Tabi bu uzunluğa bacakları dahil değil. Fakat bir örümceğin brown recluse olduğunu kesin olarak söylebilmeniz için bu 5 özelliğin de tutması şart.

Texas, Louisiana, Missouri, New Mexico, Alabama ve Oklahoma eyaletlerinde yaşıyorlar. Su ısıtıcılarına yakın yerlerde, klosetlerde, mobilya veya yatak altlarında bulunabiliyor, veranda altında odun yığınları arasında veya garajlarda da görülebiliyorlar. Ömürleri 2-10 yıl. Dişileri erkeklerden daha büyük ve yumurtlama dönemle Mayıs ile Ağustos arası. Kuluçka dönemi bir aya yakın.

R Vetter tarafından bir foto

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s