En Zehirli Örümcekler


The Redback Spider

Kırmızı Sırtlı Örümcek
Kırmızı Sırtlı Örümcek

Redback yani Kırmızı Sırtlı örümcekleri Avustralya kıtasının her yerinde yaşayabilirler. Dişilerinin ana rengi siyahtır ve arkalarında gayet net görülebilen kırmızı veya turuncu bir leke bulunur. Bu bayanlar çok tehlikeli hayvanlardır ve bgüne dek pek çok insan ölümünden sorumlu tutulmuşlardır. Isırdıkları bölge sert ve ciddi bir acı verir ve akabinde terleme, kas yorgunluğu, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülür. Ala sırtlı bu örümceklerin zehri bir nörotoksindir ve nörotransmitterlere (Nöronlar arasında, veya bir nöron ile başka bir (tür) hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallar. Sinir sistemi boyunca bilgi bu kimyasal taşıyıcılar yardımıyla iletilir) etki ederek vücuttaki sorunları başlatır. Bu örümceklerce ısırılmış ve ölüme yaklaşmış bir çok vaka rapor edilmişse de, panzehirinin bulunmasından bu yana kurtarılamamış kişi olmamıştır. Bugün için yılda ortalama 250 kişi redback örümcek ısırığına maruz kalmaktadır. Fakat tedavi edilen ancak rapor edilmeyen daha fazla hastanın olduğu tahmin edilmektedir.

The Tree-Dwelling Funnel-Web Spider

Ağaç-Ev Huni-Ağ Örümceği
Ağaç-Ev Huni-Ağ Örümceği

Avustralya kıtasının çoğunlukla doğu bölgelerinde bulunduğu halde, tüm kıtaya yerleşmiş olarak kabul edilen bir tür örümcektir. Redback örümceklerden farklı olarak bunlar birer katildir. Zehirleri kırmızı sırtlılara oranla 5 kat daha güçlüdür ve bunların da dişilerinden kaçınılmasında kesin fayda vardır =) Vücut renkleri parlak bir siyah ya da kahverengidir. İsminin kelime anlamı, ağaç ev huni ağ örümceğidir ve buradan hareketle nerelere yuva kurduğunu ve yuvasının biçimini tahmin etmek hiç de güç değil. Kimi yerlerde sadece funnel – web spider olarak da bahsedilmektedir.

Aşırı derecede agresif olan bu örümcek herhangi bir tehdit hissettiğinde arka ayaklarını dikleştirir ve dişlerini ortaya çıkarır. Sinir sistemini çok hızlı bir şekilde felç edebilen nörotoksinleri bu dişleri aracılığıyla düşmanına aktarır. Isırığının belirtileri, tükrük salgılamasının artışı, kas seğirmeleri, terleme ve gözyaşı akıtmaktır. Panzehirin bulunuşuna kadar bu örümcek, çok sayıda ölüme neden olmuştur ancak panzehir elde olsa bile acil tıbbi yardım gerekli dikkatle yapılmazsa hastanın kurtulması hiç de kolay değil. Bu örümceğin zehrinin en ilginç yanı ise; bir çok hayvanın bu zehre karşı bağışıklığının oluşu fakat insanlar ve maymunlar söz konusu ise aynı zehir aşırı derecede zehirli bi hal alıyor.

Brazilian Wandering Spider

Brezilya Gezgin Örümceği
Brezilya Gezgin Örümceği

Brezilya gezgin örümceği, diğer adıyla Muz örümceği (Banana Spider) olarak bilinen bu tür, dünyanın en tehlikeli örümceği ünvanıyla tanınmaktadır. Güney Amerika ormanlarında bulunmaktadır. Diğer örümcekler gibi bir ağa sahip değildir ve adından da anlaşılacağı üzere orman zeminlerinde hareket halindeyken görülebilirler. Yetişme ortamları orman olmasına karşın, bu hayvanlarla evlerinde karşılaşabilen insanlara da sıkça rastlanır. Her yeri geziyor 🙂

Çok agresif ve hemen sinirlenme eğiliminde olan bir hayvandır. Muz ağaçlarında gizlenmiş bir biçimde sıklıkla görülebilir ve kimi zaman toplanıp istif edilmiş muz ağaçları veya muzlar arasından çıkabilmektedirler. Bu örümceğin zehrinin 0.006 miligramı bir fareyi öldürmeye rahatlıkla yetmektedir. Bu zehir de bir nörotoksindir ve serotonin salgılanmasına sebebiyet vererek çok fazla can yakıcı bir hale sahip olur. Bu örümceklerin en ilginç bulunan yönleri ise ereksiyon süreleri. Çünkü bu süre 4 saatten fazla olabiliyor.

Brown Recluse Spider

Kahverengi Keşiş Örümceği
Kahverengi Keşiş Örümceği

Türkçe’ye Kahverengi Keşiş Örümceği olaraka çevrilebilen bu tür, diğer zehirli örümcekler kadar ölümcüldür ve en az onlar kadar saygıyı haketmektedir. Küçük kahverengi, kafasının üstünde sapı arkaya doğru uzanan bir keman şekli bulunan bir canlıdır. Bu iz nedeniyle “fiddle-back spider” ismini de aldığı olmuştur.

Bu örümceğin zehri ülsere yol açmaktadır. Isırığı ilk başlarda pek acı vermez hatta bazı kişiler örümcek tarafından ısırıldığını anlamaz bile. İlk birkaç saat içinde ısırık, küçük ve kırmızı bir halde standart böcek ısırıklarına benzeyen bir şekilde belirginleşir. 24 saat içinde ise büyümeye ve su toplamaya başlamıştır. Eğer ısırılan bölge yağlı bir doku ise zehir derine işleyebiliyor ve yara yıllar boyunca iyileşmeyebilir! Bu tür ısırıklar, eğer yaraya gereken özen gösterilmemişse, zehirlenmiş uzvun kesilip alınmasına neden olabiliyor. Modern tıp tedavilerinin uygulamalarına geçilmeden önce brown recluse’lerin bir çok insanı öldürdüğünü söylemek hiç de hayal gücü olmaz.

Black Widow Spider

Karadul
Karadul

Karadul örümcekleri, Kuzey Amerika’nın en ölümcül örümceği olarak bilinir. Dişileri oldukça parlak bir siyah renge sahiptir. Göğüs bölgelerinde kumsaatini andıran genellikle kırmızı, bazen de sarı ile turuncu arası bir renkte olabilen bir iz vardır. Erkekleri, dişilerden daha küçüktür ve tehlikeli değillerdir.

Karadulun zehri de nörotoksindir. Isırılma anında pek acı vermediği söylenmektedir fakat belli bir zaman sonra yara şişerek 2 küçük diş izi görülebilir bir hal alır. Belirtileri acı vericidir. Sırtta ve karın bölgesinde acı hissedilir, karın kaslarının ayrı ayrı yerlerinde kramplar meydana gelir, mide bulantısı baş gösterir, nefes alıp vermede güçlük çekilir, çarpıntı, kan basıncı artışı, aşırı terleme, sürekli bir huzursuzluk ve ateş diğer belirtilerdir.

Tarantula

Meksika Kırmızı Diz Tarantulası
Meksika Kırmızı Diz Tarantulası

Tropikal ve kurak bölgelerde görülebilen meşhur bir türdür. Ağ kurmadan avlanabilen, kıllı tüylü, ismi bile karizma olan ürkülmesi doğal bir türdür. Fakat insanlar için öldürücü nitelikte olan çok az türde tarantula ısırığı vardır. Ancak tabi ki (özellikle derin yaralar) çok acı verici ve kolayca enfeksiyon kapabilen yaralar olabilir.

Sac Spider

Kese Örümceği
Kese Örümceği

Çoğunlukla Güney Avrupa’da görülebilen bir tür örümcektir. Tüm Avrupa boyunca pek çok türüne rastlanabilir. Dünya üzerinde 200’den fazla sarı kese örümceği türü bulunmaktadır. Haklarındaki inceleme ve araştırmalar halen sürmektedir ve bugün itibariyle Güney Afrika’da meydana gelen örümcek ısırığı ölümlerinin %90’ınından bu hayvanların sorumlu olduğu düşünülmektedir. Fakat malesef bu canlılar hakkında daha net bilgilere ulaşamadım.

Reklamlar

En Zehirli Örümcekler” için 79 yorum

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s