En Garip 10 Su Canlısı


Çoğunluğu montaj resimler gibi. Hayır yazıyı yazan ben olmasam ve videolarını görmesem bunların sahte olabileceğini iddia ederdim 🙂  Garip oldukları kadar da muhteşem yaratıklar. Aşağıda bunlardan 10 tanesini anlatmaya çalıştım.

Leafy Sea Dragon

 

1200px-leafy_seadragon_on_kangaroo_island

İsmi oldukça korkunç gibi olsa da görünüşü o kadar da değil. Deniz atı ve deniz iğnesi balığının bir akrabası. Latince ismi Phycodurus equess olan bu canlı 20-24 cm uzunluğa erişebiliyor. Avustralyanın kıyı sularında yaşamlarını sürdürüyorlar. Yaprak benzeri uzantıları kamufle olmasına yarıyor. Plankton, karides ve larvalarla besleniyorlar. Ömürleri 5 ila 10 yıl arasında değişiyor.

Sunfish

1200px-sunfish2

Okyanuslarda görülen bu güneş balığı (mola mola) bir diğer yegane deniz canlılarından biri. Dünyanın en ağır kemikli balığı olarak bilinebilir. Yetişkinleri ortalama 1,000 kg civarındadır. Çeşitli denizanası, küçük balıklar, kalamar, kabuklu canlılar ve deniz çayırı (yılan balıklarının da yediği ot) ile beslenerek, tropik ve ılıman bölgelerde yaşarlar. Resimdeki gibi düz bir vücut yapısı, gümüş grisi rengi ve pürüzlü bir cildi vardır.

Blobfish

blobfish-ugly-470

Tiksindirici görünümüyle, derin sularda gezinen bu balık Avustralya ve Tazmanya kıyı şeridinde bulunuyor. (Psychrolutes marcidus) 800 metre kadar derinde yaşıyorlar ki bu da deniz seviyesine oranla tahmini olarak 80 kat daha fazla basınç demek. Oldukça nadir olarak bilinmesi bu yüzden sürpriz değil. Yakalayabilmek için tek yol dip trol ağlarından kullanmak. Jelatin benzeri etlere ve suya göre daha hafif bir özkütleye sahip. Bu nedenle yüzerken çok çok az bir enerji harcarlar.

Frogfish

frogfish_camouflage

İsmi cuk diye oturmuş. Kurbağa balığı bir çeşit kurbağa ve balık çiftleşmesi gibi. Tropikal ve alt tropikal olan hemen hemen her yerde görülebilirler. Küçük balıklar, deniz kabukluları ve benzer canlıları yiyerek beslenirler. 5cm kadar küçük olanı da, 38cm kadar büyük olanı da var. Kendi içindeki türüne göre değişiklik gösteriyor. Renkleri de çok farklı olabiliyor. Kahverengi, siyah, sarı, kırmızı, turuncu, beyaz, yeşil, mor veya mavi. Bacakları çok gelişmiştir ve bu sayede okyanus üzerine yiyecek arama amaçlı çıktıklarında yürüyebilirler.

Barreleye

maxresdefault

Başka bir gezegenden geldiği düşünebilecek bir diğer canlı. Kubbe şeklinde, saydam bir kafası, teleskopik gözleri olan, küçük ve diplerde yaşayan bir balıktır. Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarının tropikal ve ılıman sularında yaşarlar. İçinde diş olmayan kendisi gibi ufak bir ağzı, sivri bir burnu ve küçük omurgasız yüzgeçleri vardır. Küçük balıklar ve denizanalarıyla beslenir.

Leaping Blenny

image_1584-pacific-leaping-blenny

Bir diğer adıyla Alticus saliens, çok enerjik bir tuzlu su balığıdır. Bu anormal görünüşlü canlılar, Pasifik Okyanusunda, Cook (minnesota’da bir şehir) ve Sovyet Adalarında bulunuyorlar. Çoğunlukla, oyuklu kireçtaşlarının nemli ve sığ noktalarında vakit geçirirler. Bu balıkların en dikkat çeken özellikleri, rahatsız edildiklerinde bir yerden diğer bir yere zıplamaları ve su dışında da hayatta kalabilmeleridir. Ortalama uzunlukları 8 cm. 14-15 kadar yumuşak uzun sırt yüzgeçleri, 26-27 kadar anal yumuşak ışınları ve 2 anal dikenleri bulunur. Yumurtlayarak çoğalırlar.

Crocodilefish

1200px-cymbacephalus_beauforti_crocodilefish_png_by_nick_hobgood

Timsah balığı (Cymbacephalus beauport), De Beaufort’s flathead olarak da bilinen, göçmen olmayan bir türdür. Batı Pasifik bölgeleri, Kızıldeniz, Palau, Yeni Caledonia, Papua Yeni Gine, Borneo ve Filipinler’in tropik sularında yaşam sürerler. Düzensiz yeşil çizgilerin bulunduğu ince uzun bir vücuda, 9-10 sırt dikenine, 11 anal yumuşak ışına, büyük pelvik yüzgeçlere sahip olmalarına karşın, anal dikenleri yoktur. 70 cm’ye kadar büyüyebilirler. Diğer balıklar ve kabuklular için korkulması gereken birer yırtıcılardır.

JellyNose Fish

ateleopus_tanabensis

Listedeki en ilginç balıklardan biri. Tadpole fish olarak da bahsedilebilir. Görüldüğü üzre küçük ve dipte yaşayan bir canlıdır. Oldukça nadir olarak Orta Amerikanın Pasifik kıyılarında, Karayiplerde ve Hint pasifiğinde görülmüşlerdir. Uzun ve jelatinimsi olan vücutları 2 metreye kadar ulaşabilir. Büyük kafaları, soğan gibi burunları, küçük dişleri, çok uzun kuyrukları ve çok küçük bir kuyruk yüzgeçleri vardır. Renkleri normalde kahverengi ile siyah arası olur.

Viperfish

dscf5166-90488

Zararlı veya değil, ama müthiş görünümü nedeniyle karşılaşmaktan sakınacağınız bir tür. Viperfish (Chauliodus sloani), okyanusların tropikal sularında 457.2 ile 2743.2 metre arasını yaşam alanı olarak belirlemiştir. Derinlerin bu yırtıcı canlısını, buldog benzeri kafası, jilet gibi dişleri ve olağandışı kafa yapısına bakarak ayırt etmek mümkün. Bu büyük dişler zehirlidir ve avını felç etmek için kullanılırlar. 15-25 cm arasında uzunluğa ve 23 gr civarı ağırlığa sahiptirler. Hermit yengeçler gibi kabuklu deniz hayvanları, karides, kalamar ve diğer küçük balıklar ile beslenen etobur balıklardandır.

Hairy Angler

hairy_angler

Konudaki son balığımız, oldukça garip bir görünüşe sahip olan, BBC film ekibi tarafından gerçekleştirilen belgesel The Blue Planet çekimleri esnasında tesadüfen keşfedilen bir tür. Okyanus yüzeyinden 1000 metre aşağısını ev olarak kabul etmiştir. Hint pasifik, batı kuzey atlantik ve doğu atlantik okyanuslarında görülmüştür. Küçük gözleri, büyük sırt yüzgeçleri, büyük ağızları ve gerektiğinde kendilerinden daha büyük avları yutabilmelerini sağlayan gerilebilir mideleri vardır. Vücutlarında duyusal dikenler ve kıllar bulunur ki bunlar sayesinde sudaki titreşimleri sezerek olası tehlikelere veya avlara karşı tetikte olurlar. Menülerinde balıklar ve kabuklu canlılar bulunur.

Reklamlar

En Garip 10 Su Canlısı” için 4 yorum

  1. çok güzel bi paylaşım olmuş eline sağlık hepsi çok ilginç kim bilir keşfedilmemiş daha ne kadar canlı türü var .

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s