Bilgisayarım Ne Kadar Elektrik Harcıyor


Eğer faturalarınızın miktarını düşürüp biraz para tasarrufu yapmayı planlıyorsanız, kendinizi bilgisayarınızın ne kadar elektrik kullandığını ararken bulmanız olasıdır. Bununla birlikte, basit gibi görünen bu sorunun cevabı oldukça karışıktır. Harcanan elektrik miktarı bilgisayarınızın sahip olduğu donanıma ve kullanılan uygulamalara göre değişiklik göstermektedir.

Tipik olarak, bir bilgisayarın sarfettiği elektrik miktarı 65 watt – 250 watt arasındadır. Monitör genellikle 35-80 watt arasında elektriğe ihtiyaç duyar. Hazır olarak alınmış çoğu masaüstü bilgisayarının üzerindeki bir etikette gereksinim duyulan elektrik miktarı yazar ancak bu teorik olarak belirlenmiş maximum değerdir. Ortalama bile değil.

Kolaylıkla tahmin edebileceğiniz üzere, daha hızlı işlemcilere sahip olan bilgisayar, yavaş işlemcilere sahip olanlara nazaran daha fazla elektrik harcar. Bununla birlikte, aynı büyüklüğe sahip CRT ile LCD monitörler karşılaştırıldığında, LCD’lerin yaklaşık olarak yarı yarıya daha düşük elektriğe gereksinim duyduğu test edilmiştir. Modemler, routerlar veya webcam’ler gibi aksesuarlar ve çevre birimleri de bilgisayarın harcadığı toplam elektriğe katkıda bulunurlar.

Kullandığınız bilgisayarın türüne bakılmaksızın, bilgisayarla neler yaptığınız da elektrik tüketiminde fark meydana getirmektedir. Dijital resimleri düzenlemek, website dizayn etmek veya bir oyun oynamak için kullanıyorsanız, sadece email okuyan veya basit yazı programlarıyla çalışan kişilere göre daha fazla elektrik harcarsınız. Buna ek olarak, bir bilgisayarın internete bağlı olması da sarfiyatı önemli ölçüde artırmaktadır.

Bu konuda yaygın olan yanlış bir inanış, ekran koruyucu kullanmanın elektrik tüketimini azalttığıdır. Ekran koruyucular daha az enerji harcamaz. Bu koruyucular sadece, bir seri hareketli resimler aracılığıyla ekrandaki sabit görüntüyü silmiş olur. Hepsi bu.

Eğer faturalarla ilgili önemli sorunlarınız varsa, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda standby (uyku) moduna alarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Uyku modundaki bir bilgisayar yaklaşık olarak 6 watt elektrik tüketir ve monitörün harcadığı miktar hemen hemen sıfıra iner. Elbette ki, bilgisayarı tamamen kapatmak faturanızı daha fazla düşürür, eğer sık aralıklarla bilgisayar başına geçmeniz gerekmiyorsa.

Dizüstü bilgisayarların taşıma kolaylığı nedeniyle tercih edilmelerinin yanı sıra, önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmaktadırlar. Çoğunlukla 15 ile 45 watt arasında bir miktar elektriğe ihtiyaç duyarlar. Eğer bu elektrik konusuna takıntılı hale gelirseniz, masaüstü bilgisayarınızı bir dizüstü ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Şahsen ben masaüstü sevenlerdenim ve 0 enerji de harcasalar şu keyfimi bozmam.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s