Elektriği Kim Keşfetti


Elektriğin tarihi 2,000 yıl öncesine kadar gider. O zamanlarda eski yunanlılar, kehribar üzerine kürkleri sürterek ikisi arasında bir etkileşim olduğunu bulmuşlardı.

17. yüzyıla gelindiğinde, elektrostatik jeneratör, pozitif ve negatif akımlar arasında farklılaşma ve iletkenler veya yalıtkanlar gibi malzemelerin sınıflandırılması gibi elektrikle alakalı pek çok icat yapıldı. 1600 yılında İngiliz fizikçi William Gilbert, Yunanca elektron kelimesinden yola çıkarak, bazı maddelerin ovuşturulduklarında birbirlerine karşı gösterdikleri tepkiyi tanımlamak adına elektrik terimini ortaya attı.

Birçoğumuzun bildiği, Benjamin Franklin’in elektriğin babası olduğudur ancak bazı bulgulara göre bu bilgi yanlıştır. 1752’de Franklin, fırtınalı bir havada ucuna anahtar bağladığı şu meşhur uçurtma deneyini gerçekleştirdiği ve bu sayede yıldırım ile elektrik arasında bir bağlantı olduğunun bulunduğu söylenir. Modern bilim insanları, yıldırım çarpmanın ölümcül sonuçları olacağından dolayı bu olayın bir masal olabileceğini söylüyorlar. Franklin’in yalıtılmış olması olasıdır.

Dediğimiz gibi bu uçurtma deneyi sayesinde yıldırımla elektrik arasında bağ kuruldu ve bunun bir sonucu olarak paratoner icat edildi. Franklin’in bundan sonraki amacı da elektrikle ilgili diğer olayları çözmeye çalışmak oldu ancak önemli bir kesimin inandığı, O’nun aslında elektriğin gerçek doğasını bulamadığıdır.

1800’de İtalyan asıllı fizikçi Alessandro Volta, daha sonradan elektrik pili diye adlandırılan volta pilini buldu ki bu hazır elektrik sunan ilk cihazdı. Belirli kimyasal tepkimelerin elektrik üretebileceğini keşfeden Franklin değil, Volta’dır. Volta ayrıca, pozitif ve negatif yüklü konektörleri birbirine bağlayarak elektrik yüküne veya gerilime (voltaja) yön vererek elektrik akımını sağlayan ilk kişidir.

Elektrik 1831’de kadar teknoloji için kullanılabilir olamadı. İngiliz bilim adamı Michael Faraday elektrik dinamosunu ve bugünkü güç jeneratörlerinin habercisi niteliğinde ham bir cihazı keşfetti. Bu buluş elektrik için yeni bir döneme kapı açmış oldu. Daha sonraki yıllarda 1879 tarihinde Thomas Alva Edison ampulü icat etti.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s