Hayvanat Bahçeleri Gerekli mi?


Hayvanat bahçelerine karşı olan pek çok insan var. Ama bilirim ki bu tür bahçelere karşı olmayanlar bile, hayvanları doğal yaşamlarında görmeyi tercih edecek kişilerdir. Üstelik, sıra sıra kafesler içinde sıkılmış ve mutsuz hayvanların olduğu yerler olmaktan öteye geçebildiler son zamanlarda. Bunu sağlayan en büyük etken, bazı hayvanlara kafeslerden ziyade, kendi habitatına benzer belli bir alanın verilmesidir bana göre.

 Kuşların da içinde bulundukları alan ne kadar büyük olursa olsun, uçuş mesafesi olarak çok küçüktür. Bu sebeple onlara işkence edildiği söylenebilir ancak bir deyişe göre, “kartallar sadece açken uçarlar.” Bir hayvanat bahçesi çalışanının sözü böyle. Karınlarını doyurduktan sonra hayatları kolaylaşıyor. Uçmak zorunda dahi kalmıyorlar. Fakat bana göre bu köle yaşamıdır.

Hayvanat bahçelerinin varlığını savunacak bir başka konu da, onların bir çeşit hayvan koruma merkezleri olduğudur. Oradaki hayvanlar güvendedir. Bu açıdan günümüzün Nuh’un Gemileri olarak görülebilmektedirler.

Bana göre kendimizi dünyanın sahibi olarak gördüğümüzden dolayı köle yetiştirdiğimiz alanlardır. Çocuklar için faydalı olabilir belki. Küçük yaşlarda büyük heyecan oluyor çeşit çeşit canlı hayvanı görmek. Ama yine de bir belgesel izlemek veya doküman okumak daha faydalı. Haklarında bilgi sahibi olmak, onları izlemekle kıyas edilemez bile.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s