Penguenler Uçabilir Mi?


Daha önce de yazmıştım bu yazıyı ancak siteyi kurduk kuracağız derken, yedeklemeyi de sevmediğimden kayboldu gitti veritabanı içinde. Şimdi yeniden yazıyorum, hem belki bu kez daha düzenli olur.

Çocukluğumuzdan bu yana biliriz ki; penguenler uçamayan bir kuş türüdür. Ancak bir iddiaya göre onlar harika birer uçuculardır. Bilimin nasıl iki yönlü olabilip bizi yanıltabileceğini aşağıda okuyabilirsiniz.

Penguenler, Antartika gibi çok soğuk ve sert iklime sahip bir kıtada hayatta kalmayı başarabilen siyah ve beyaz renklerdeki kuşlardır. Pek çok farklı türleri vardır. Fakat güney yarımkürede yaşayan tek bir tür var. Galapagos Penguenleri.

En belirgin özellikleri, vücutları dik haldeyken yaptıkları yürüyüşleridir ki, bu esnada onları belirli bir uzaklıktan görecek olursanız siyah paltolu ve beyaz gömlekli bir grup insanın size doğru yaklaştığını zannedebilirsiniz 🙂

Penguenlerin Uçamayacağını İddia Eden Bilimsel Gerçekler:

Penguenlerin kanatları ve tüyleri vardır ancak onları ne kadar hızlı çırparlarsa çırpsınlar, ayakları yerden kesilmez.

Önkollarını su içinde yüzerken kullanırlar. (buna dikkat, aynı konu ters iddia içinde de yer alacak)

Uçan kuşların kemikleri hafiftir ve kanatlarının altında hava keseleri bulunur. Penguenlerde de hava keseleri olmasına karşın, kemikleri hiç de hafif değildir.

Uçabilecek bir kuş için kanatlar, vücudun tamamını taşıyabilecek kadar güçlü olmalıdır. Penguenlerin vücut ağırlığıyla kanatlarının gücü kıyaslandığında çok absürd bir oranla karşılaşırız.

Tüm uçan kuşlar kuyruklarını yön belirleme ve hız kesmek için kullanırlar. Penguenler ise konik biçimde kuyruklara sahiptir ve uçabilseler dahi böyle bir kuyrukla yön belirlemeleri mümkün değildir.

Penguenlerin Uçtuğunu İddia Eden Bilimsel Gerçekler:

Yukardakileri öğrendiğimiz aynı bilim kitapları bize farklı şeyler de öğretir. Bunlardan biri, sesin hava içinde ilerleyebildiği gibi, katı veya sıvı maddeler içinde de ilerleyebileceğidir. Bu noktada su ile hava arasında çok da fark yok. Ses hem hava hem de su içinde mesafe katedebilmektedir, öyleyse kuşlar da bunu bunu yapabilir. Birçoğu havada seyahat ederken bir kısmı da su içinde. Eğer havada seyahat etmek, aynı şeyi suda yapmakla benzerse, rahatlıkla diyebiliriz ki evet penguenler uçabilir.

Uçmak, yüzerken yapılan hareketlerin etrafımız hava ile çevrili olduğunda yapılanlarıdır. Yüzmek ise uçarken yapılan hareketlerin etrafın su ile çevrili olduğu durumlarda yapılmasıdır. Fiziksel hareketler birbirine son derece yakındır. Örneğin, hem uçup hem de yüzebilen bir canlıyı ele alalım. Karabatak:

Uçuş ve yüzüş hareketleri aynıdır. Sadece hızları farklıdır. Su içinde havadaki kadar hızlı hareket edemezler. Bu sebeple diyebiliriz ki, penguenler su altında uçma yeteneğini ellerinde bulunduran kuşlardır.

Eğer uçma eylemi hava içerisinde gerçekleştirilmek zorunda diyorsanız, okumaya devam edin. Aşağıdaki iddialar bununla ilgili.

Penguenler, devasa kar kütlelerinin buzdan oluşan uçlarına geldiği zaman, su içerisinden muazzam bir itme kuvveti meydana getirirler ve bir müddet havada ilerledikten sonra karaya ayak basarlar. Görülmeye değer bir zıplamadır. Ancak zıplama demek hafif kalır çünkü aradaki mesafe en az birkaç metre vardır. Penguenler için bu önemli bir uzunluk. İzleyenler için bu uçmak gibi görünebilir.

Uçmak çoğu zaman süzülmekle karıştırılır. Kimilerine göre süzülmek, bir çeşit uçma çeşididir. Uçan balıklar da harika hızlara ulaşırlar ve itiş güçleriyle havada bir süreliğine kalırlar. Benzer biçimde penguenler de yunuslama denilen şekilde uçan balıklar gibi hareket ederler. Yunuslama, yüzerken su dışına çıkıp tekrar suya dalmadan önce havada kısa bir süre süzülmektir. En hızlı penguenler 5-6 metrelik bir mesafe boyunca havada kalabilir. Dolayısıyle, penguenler süzülür. Eğer süzülmek, uçmanın bir çeşidiyse, demektir ki penguenler uçabilir.

Karar size kalmış. Uçsalar da uçmasalar da penguenler bu şekilde yaşamlarına devam edecekler. Çok uç bir fikrin ne kadar mümkün olabileceğini anlatabilmesi açısından hoşuma giden bir doküman. Sürç-i klavye ettiysem affola 🙂

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s