Karanlıkta Parlayan Kırkayaklar


Bilinen 12.000 kırkayak türü içinde yalnızca 8 tanesinin karanlıkta parlayabildiği bilinmektedir. 8’inin tamamı da Motyxia cinsine aittir ve Kaliforniya’da üç ilçede yaşamaktadırlar. Birbirlerini tanımak için parladıklarını düşünürseniz yanılırsınız, çünkü bu kırkayaklar kör.

parlayan kırkayak

Arizona Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan testte, eldeki kırkayakların yarısı parlamalarını gizlemek amacıyla boyandı. 300 tane çamurdan yapılmış kırkayak da ışıldayan bir pigment ile boyandı. Daha sonra bunları karışık olarak yere serdiler. Canlı olanları yere bağladılar ve bir geceliğine bıraktılar.

Araştırmacılardan Paul Marek ertesi sabah deney yerien gittiklerinde gördüklerini, “sadece katliam” olarak değerlendirdi. Hem gerçek hem de sahtelere saldırılmasından dolayı, kırkayaklar arasında böylesine bir şiddet olmasına şaşırdıklarını da ekledi. Ancak olay yerinde farklı canlılar da buldular. Bu nedenle saldırının bu hayvanlar tarafından yapıldığını tahmin ettiler. Kemirgenler, büyük oranda da güneyli çekirge ve fareler böyle bir aydınlık karşıtlığı göstermişlerdi.

Parlayan, yeşilimsi mavi ışık, muhtemelen saldıranlar için bir uyarı: Kör kırkayak rahatsız olduğunda, hidrojen siyanid bir toksin (zehir) üretiyor. Kırkayaklar dışında başka canlılar da renkli uyarı vermektedir. Çoğu tür, sarı, turuncu veya kırmızı renkte bir uyarı verir.

Haberin dayanağı

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s