Çalıkuşu Düetleri Bir Bütün Halinde Düşünülüp, İki Parça Olarak Söylenir


Başlıktan fazla bir şey anlamamışsanız sorun değil. Aşağıdaki resim durumu gayet güzel biçimde özetliyor. Tüm yazıya konu olan 5 saniyelik bir kaydı da dinleyebilirsiniz.

calikusu_dueti

Ekvador’un dağlık ormanlarında bu hızlı ve hareketli şarkıyı duymanız hiç de zor değil.

Melodi tek bir kuştan geliyormuş gibi, ancak bu bir düettir. Bir erkek ve bir dişi. Üstteki resimde hiç bir mübalağa yok. Aynen oradaki gibi farklı heceler çıkarırlar ve birbiriyle mükemmel biçimde oturur. Bu düetin performansçıları birbirlerinin eşleridir. Birbirlerinin boş bıraktığı yerleri doldururarak bütün bir melodi meydana getirirler. Dinleyebileceğiniz en muazzam düetlerden biri olduğu kesin.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Eric Fortune tarafından yapılan araştırmada tüm melodinin beyinlerinde oluştuğu görülmüştür. Fakat gagalarından çıkan ses eksiktir. İki çalıkuşu beraber söylediğinde tek gagadan çıkıyormuş gibi olur.

Doğadaki ötücü kuşlar üzerine çalışan Fortune’un söylediğine göre, nerede yaşadıklarını daha önceden bilinmeyen kuşlar görmüş. Ekvadorlu halkın yardımıyla, kalın bambu ağaçlarını keserek ilerledikleri yolda Antisana Volkanının kenarına kadar gitmişler ve orada bu kuşları bulmuşlar. Yakınlarındayken onları dinlemenin acı verdiğini de ekliyor. Çünkü çok yüksek bir sesle karşı karşıya kalmışlar. “Bilgisayardaki gibi tek kaynaklı olarak duymuyorsunuz, iki farklı yerden geliyor ve o anda bunu lokalize etmek çok zor” şeklinde anlatıyor.

15 ay boyunca Fortune, 150 saatten fazla çalıkuşu şarkısı kaydetti. Sonogramları aşağıdaki resimde:

Yalnız başlarına öten kuşlar, beraber söylemeye nazaran daha uzun boşluklar bırakarak ötüyorlar. Bu da gösteriyor ki, eşlerinin tamamlaması için fırsat veriyorlar, ona göre bir sonraki heceyi çıkarıyorlar. Erkekler ötmek istemediği zamanlarda bu duruma sıkça rastlanmış. Erkek melodiye girdiğinde ise dişi kuş, yer yer uzun boşluklar bırakarak şarkının ritmini ayarlıyor ve buradan da düetin lideri olduğu tespiti yapılıyor.

Tüm bunları ölçmek ve anlayabilmek için 6 adet çalıkuşunu yakalamış ve farklı biçimlerde ötüşlerini kaydetmişler. Nöronlarında yapılan inceleme sonucunda da görülmüş ki, her iki çift de şarkının tamamını beyninde oluşturuyor. Bir çeşit kablosuz ağ bağlantısı gibi.

Bu ilginç durum farklı biçimlerde de karşımıza çıkabiliyor. Hatta biz insanlar için bile. Örneğin, dans eden bir çift. Her iki taraf da birbirinin hareketlerini bilir ancak sadece kendi üzerine düşen kısımları yerine getirir.

Calikusu

Kaynak: Fortune, Rodriguz, Li, Ball & Coleman. 2011. Neural Mechanisms for the Coordination of Duet Singing in Wrens. http://dx.doi.org/10.1126/science.1209867

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s