Dünyanın En Büyük Böceği


Uyarı: Hassas kişiler için (özellikle akşam saatlerinde) uygun olmayan fotoğraf içermektedir. Yazının devamını okumak sizin sorumluluğunuzda. Gerçekten büyük bir böcek 🙂

Giant Weta’ya merhaba deyin. Giant Weta ne diye soracaksınız hemen. Ben de sordum ve sözlüğe baktığımda Weta için bir karşılık bulamadım. Giant ise, bildiğimiz üzere dev demek. Fotoğrafına bakınca da göreceksiniz, çekirge benzeri bir hayvan. Bazı kuşlardan daha büyük ve 3 fare ağırlığında. Ayrıca havuç da yiyebiliyor.

Ben böcekleri pek sevmem, favorim örümceklerdir tabii. Bu hayvana böcek demek de doğru gibi gelmiyor. Büyütülmüş karınca resimlerine falan rahatça bakarım ancak bu böcek beni bile biraz ürküttü. Sadece gözlerine bakınca da gayet tatlı görünüyor ama 🙂

Boyu 18 cm’ye yakın, ağırlığı da 71gr. Evin içine girdiğini düşünmek gerçekten kötü olmasına rağmen rahatlatıcı bir bilgi vereyim. Sadece Yeni Zelanda’daki Little Barrier Adasında yaşıyorlar. Başka bir yerde olsalar gözden kaçmazlar, o konuda da şüphe yok. Kısacası, o bölgeye gitmediğiniz sürece bu böcekten korkmaya lüzum yok.

Giant Weta bu derece büyüyebilmesini, yaşadığı bölgede yırtıcı hayvan sayısının çok az oluşuna bağlıyorlar. Maceracı olarak nitelendirilen Mark Moffett tarafından bulundular. 53 yaşındaki adam böceği, ağaca çıkarken görmüş ve yakalamış. Fotoğraf da gördüğünüz eller de kendisine ait. Cesaret böyle bir şey işte.

Adada 70’den fazla farklı Weta türü yaşıyormuş. Ancak en büyüğü bu resimde gördüğümüz. Kendisi dişi. Bitkiler, küçük böcekler ve meyvelerle besleniyorlar. [Kaynak]

Reklamlar

Dünyanın En Büyük Böceği” için 5 yorum

 1. Size hak veriyorum sayın Spidervis. O linkteki haberide sizden almışlar. Bu haberi okuduğumda inanmadim sağlam bir kaynak bulamadim. Bu haberde Beni şüpheye düşüren madem ki dünya dışı bir varliksa neden aynı fotoğraf verilmiş daha farkli açidan veya yeni bir görüntüsünü bulamamışlar mı ? Tamda sadece sizin haberinizdeki 2012 yılınin goruntusu mü varmiş. Temcrit pilavı gibi konuyu tekrar edilip yama yapmışlar ama yeni bir fotoğraf bulunamamış enteresan yani 😉
  Biyolojik olarak bu tip dev çekirge tarzı böcek zengin botanik yapısındaki köyümüzde bunların minyatürü var.. Bir tür dev çekirge.
  Bir haber yapılıyorsa ben kanıtlarına gözümle gördüğüme inanırım. Asparagas haberlerin ne luzümu var…
  Saygılar

  1. Bilinçli bir okuyucu yorumu okumaktan dolayı çok memnun oldum. Teşekkür ederim. Fotoğraf mevzusu işi netleştiriyor dediğiniz gibi.

   Bu tür uydurma haber yapan blog sitelerinin tek amacı var. Kullanıcı çekip, tık almak, ziyaretçi sayısını artırmak. Bilinçli yalan söylüyorlar. Olabilecek en uçuk yalanları yazıp ona göre okuyucuyu merakta bırakacak bir de başlık atınca görevleri tamam. Biliyorsunuzdur, teknik ismi clickbait. Oltayla balık avlamaya benzetilir yani. Tayfun arkadaşın o sitenin linkini vermesi de belki oraya ziyaretçi çekmek amaçlıydı. Reklam için buraya yazdı belki de.

   Evet internette her bilgi var ama günümüzün sorunu böyle yanlış bilgiler. Aradan doğrularını seçmek için her zaman şüpheci yaklaşmakta fayda var 🙂
   Saygı karşılıklı.

   1. Aynen size hak veriyorum teşekkür ederim çalışmalarınizda başarılar dilerim 😊

  1. Bu tür, şüpheye düştüğünüz durumlarda, kime güveneceğinizi bulmanın bazı temelleri var.
   1- Güvenilmesi gereken, yani doğrusunu yazan kişi mümkün mertebe bir kaynak verir. Yazıyı nerden okuduğunu belirtir. Bu kaynaklar da genelde İngilizce olur ki kendisi bilim dilidir zaten. Benim yazımla, düzgün (?) olduğunu düşündüğünüz yazıyı bir karşılaştırın bakalım.
   2- Eğer yazıda bir fotoğraf kullanılacaksa, güvenilir iş yapan kişi orijinal fotoyu kullanır, üzerinde oynama yapmaz ve fotoğrafı çeken kişiyi gizlemez. Bir başkasının işine saygı gösterir. Hırsızlık yapmak için uğraş vermez. Sizin düzgün(?) dediğiniz yazıdaki fotoğrafın altı kırpılmış, çünkü orada sahibinin ismi yazıyordu. Ek olarak farklı foto kullanılmış hissi verilmek için ayna efektiyle çevrilmiş.
   3- İnternette okuduğunuz bu gibi bilimsel konuları içeren yazılarda tarih çok önemlidir. Verdiğiniz linkteki yazı 20 Haziran 2016’da güncellenmiş. Benim bu yazım ise 1 Temmuz 2012 tarihli. Muhtemelen bu haberi Türkçe’ye çeviren ilk yazı.

   Bir ithamda bulunurken, bir şeyi kötülerken iki kere düşünüp, daha dikkatli araştırmanızı ve daha detaylı okumanızı tavsiye ederim. Özellikle kaynak gösterip göstermeme konusuna özen gösterin.

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s