En İlginç 10 Ölüm Nedeni


Ölüm nedeni denince ilk akla gelenler ecel, kanser, trafik kazaları gibi nedenler olur. İşte akla gelmesi zor, “hadi canım” dedirtecek olan en ilginç 10 nedeni Beverly Jenkins listelemiş. Verdiği istatistiksel bilgiler hakikaten ilginç. Ben fotoğrafların altına kısaca yazacağım, ayrıntılı bilgiler için de İngilizce linkleri ekliyorum.

1. Araç Kullanırken Mesajlaşmak

Virginia Tech Ulaştırma Enstitüsü (VTTI) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, araç kullanırken mesaj yazmaya çalışan sürücülerin kaza yapma oranları 23 kat daha fazla. Mesajın türü önemli değil. Sms olsun facebook olsun twitter olsun. Ayrıntılar için buraya.

2. Hipopotamlar Yılda 2900 İnsan Öldürüyorlar

Afrika istatistikleri aynen başlıktaki gibi. Bu nedenle birçok uzmana göre hipopotamlar, Afrika’nın en tehlikeli hayvanları. 8 tona varabilen ağırlıkları ve dört nala koştuklarında 29km/sa hıza ulaşabildikleri göz önüne alınırsa ne kadar ölümcül oldukları daha belirginleşiyor. Bununla birlikte hipopotamların agresif davranışlarının nedenleri bilinemiyorum. Bazen gereksiz yere bile insanlara saldırabiliyorlar. Bizlerden korkmadıkları kesin. Kayıtlı ölümlerin çoğu, ya bir hipopotama fazla yaklaşmak ya da yavrusu ile arasına girmekten kaynaklanıyor. Daha fazlası için.

3. Otoerotik Asfaksi Her Yıl 600 Kişiyi Öldürüyor

Asfaksi, oksijensiz kalarak boğulmak demek. Konuyla ilgili tıbbi bilgim yok ancak okuduğum kadarıyla, cinsel uyarılma ve orgazm hazzını artırmaya çalışırken kendini soluksuz bırakmak. Tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum, bilenler de ölmüş zaten 🙂 İstatistiklere göre yılda 600 kişi mastürbasyon yaparken hayatını kaybediyor. Ahanda burada.

4. Amerika’da Her Yıl 450 Kişi Yataktan Düşerek Ölüyor.

Resimdeki gibi bir yatak değildir heralde düştükleri. Hastalık kontrol merkezi verilerine göre her yıl acil servislere yataktan düşme nedenli 1.8 milyon kişi geliyor. Bunlardan 65 yaş üstü olanların çoğu da hayatını yitiriyor. Link 1 | Link 2

5. Rusya’da Buz Sarkıtları Her Sene 100 Kişinin Ölüm Nedeni

Sadece Rusya’daki kayıtlar bu şekilde. Karlı çatı kenarlarından sarkan bu keskin buzlar, altlarındaki kaldırımda yürüyen insanlar için büyük tehlike. İlgili haber.

6. Denizanaları Sadece Filipinler’de Her Yıl 20-40 Kişi Öldürüyor

Çoğu denizanası zararsız olsa da, bazıları anafilaksiye neden olarak ölümcül sonuçlar meydana getirebiliyor. Dahası için buraya tıklayın.

7. ABD’de, Yılda 34 Kişi Köpekler Tarafından Öldürülüyor

Birleşik Devletlerde her yıl yaklaşık olarak 4.7 milyon köpek ısırma vakası oluyor. Acil servislere ise günde 1000 kadar kişi aynı sebepten dolayı geliyor. Malesef çoğunluğu yüzlerinden ısırılan çocuklar. Link

8. Karıncalar Yılda 30 İnsan Öldürüyor

Öldürebilme yeteneği olan karınca türleri 280’den biraz daha fazla. Afrika’daki Ateş karıncaları ve Siafu cinsi karıncalar ise en tehlikelileri. 20 milyonluk koloniler halinde yaşarlar ve saldırmaya başladıklarında, avlarını kolayca etkisiz hale getirebilirler. Ölümlerin geneli, bir karınca yuvası yakınında uyuyakalan kişilerin sayısız karınca ısırığı ve zehri sayesinde anafilaktik şoka yenik düşmesi sonucunda meydana geliyor. Kaynak.

9. Otomatların Yıllık İstatistiği 13 İnsan

Her sene otomatların devrilmesi sonucu ezilerek ölen kişilerin sayısı 13. En kötü ölümlerden biri olsa gerek. Çerezler yüzünden ölmek. Link

10. Lunapark Trenleri Her Sene 4 Kişinin Katili Oluyorlar

Genel istatistiklere göre bu tip trenlerde yaralanma riski çok düşük. Birleşik Devletlerde bu roller coaster’lar her yıl 900 milyon kez çalışıyor ve 1/124,000 oranında yaralanma meydana geliyor. Bunun yanı sıra araştırmalara göre 1994-2004 arasında 40 ölüm bu trenler yüzünden gerçekleşmiş ve ABD için bu oran şu an itibariyle yılda 4. Link 1 | Link 2

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s