Erkek Örümcekten Sırt Masajı


erkek örümcekten sırt masajı

Erkek örümcek, dişisi tarafından yenmemek için yavaşça arkadan yaklaşıyor ve yaptığı masajla çiftleşmek istediği örümceği rahatlatıyor. Bu durum orb-weaver (daire dokuyucu gibi bir anlamı var) türlerinde gözlendi. Seks sonrasında yenmemek için işe yarayan bir taktik. Siz de bu örümcekle karşılaşırsanız aklınızda bulunsun 🙂

Nephila familyasına ait bir tür. Soldaki resimde devasa büyüklükte gibi görünen dişi örümcek bir golden orb-weaver. Arkadan yaklaşan ufaklıksa erkek. Örümcekler dünyasında hemen hemen her tür için geçerli olan bir durumdur dişinin erkekten büyük olması. Bu büyüklük 10 kata kadar rahatlıkla çıkar. Dolayısıyla çiftleşmeye çalışmak büyük bir risk içerir. Hiç de kolay değil, büyük fedakarlık. Cinsi bir kucaklaşma esnasında ters bir hareket, dişi tarafından öldürülüp yenilmek anlamına gelir.

Erkek örümcekler bu nedenle pek çok taktik geliştirmişlerdir. Örneğin, erkek kara dullar dişilerden gelen bir kokuyu alırlar ve onun derecesine göre çiftleşmeye ne kadar uygun olduğunu bilirler.

Arkadan masaj yaparak yaklaşma ise yeni gözlemlenmiş tekniklerden. Aşağıdaki videoda erkek örümceğin yaptığı masajı izleyebilirsiniz. Ama fazla bir beklenti içine girmeyin, sadece üzerinde yürüyor gibi görünüyor. Fakat aradaki büyüklğk farkı gerçekten dehşet. İşin riskini gözler önüne seriyor.

Singapur Üniversitesinde yapılan araştırmada, bir grup dişi örümceğin sırtına çok ince bir yapıştırıcı sürülürken ve diğer grubun da koku alma duyuları engellendi. Bu sayede erkeğin, masaj esnasındaki hareketlerinin mi yoksa kokusunun mu dişiyi sakinleştirdiğini görmeye çalıştılar. Koku alamayan 17 dişinin tamamı da erkeğin hareketlerinden sonra rahatladılar. Ters bir tepki vermediler. Hissedemeyen ama koklayabilen dişilerde ise %40 kadar bir başarısızlık oldu. Bilim adına feda edilen erkek örümcekler. Böylece araştırmanın sonucu, dokunuşların hayati önem taşıdığını göstermiş oldu.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s