Örümcek Ağını Güçlü Yapan, Sahip Olduğu Esnekliktir


Örümcek ağlarının bazı muhteşem özellikleri iyi bilinmektedir. Çelikten daha güçlü, kevlardan daha sıkı olmasına karşın son derece esnek bir madde. Yeni bir araştırma gösterdi ki, sadece güçlü değil, aynı zamanda akıllı bir madde.

“Örümcek ağı ipi, yumuşatma ve sonra sert olma konusunda belirli bir role sahiptir ve işleyişin düzgün çalışabilmesi için de böyle olması olması gerekmektedir” diyor Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden mühendis Markus J. Buehler.

Bir örümcek ağı, sahibi için bir ev rahatlığında olmakla birlikte, av yakalama için kullanılan eşsiz bir tuzaktır. Belalı saldırganlara ve şiddetli rüzgarlara karşı ayakta kalmaya ihtiyaç duyar. Avrupada sık görülen bahçe örümceklerinin (Araneus diadematus) ağları üzerindeki deneyler ile bilgisayar modellemeleri kullanan Buehler ve ekibi, ağdaki bu benzersiz özelliklerin farklı stres düzeylerine farklı tepki verme yeteneğinden kaynaklandığını söylediler.

Örneğin hafif bir rüzgar ağı yumuşatır ve onu uzatır fakat bu sayede ağın genel yapısı korunmuş olur. Eğer daha büyük bir güç belirli bir bölgeye uygulanırsa, ağ sertleşir.

Bunun yanı sıra, kopan ağlar sadece en uzun olanlardır. Küçük porsiyonlardaki ağların yapısı daha zor kırılmaktadır. Araştırmacılar, ağın farklı bölgelerini bozarak toplamda yüzde 10 kadar küçülttükten sonra ağdaki direncin yüzde 3 ila 10 arasında değiştiğini test ettiler. Sadece bu bile bu madde çelikten neden daha güçlü denmesini açıklıyor.

Ohio Akron Üniversitesi’nden biyolog Todd A. Blackledge, “çalışma, örümceğin avlanmasındaki başarı hakkında bir fikir veriyor” dedi ki kendisi söz konusu deneylere dahil değildi. “Çarpma anında esnemesi ağ için en önemli özelliklerden biridir, böylece böcek dışarı kaçamaz” diye ekledi.

Örümcek ağları üzerine daha önce bir kaç şey okumuşsanız, mühendislerin bunu günümüz teknolojisinde kullanmak için çalışmalar yaptıklarını da bilirsiniz. Mikroskobik protein yapısının makroskopik özelliklere nasıl yol açtığı yeterince çözüldüğünde oldukça önemli icatlar için yol açılmış olacaktır.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s