Yalıçapkını


Yalıçapkını, emircik, iskele veya dere kuşu. Hepsi de bu kuşa verilen isimlerden. Aralarında en uygunu ve en çok kullanılanı ise yalı çapkını. Söylentiye göre, kuşu havada asılı kalırken gören yalılarda oturan genç bayanlar “çapkına bak sen, bizi gözlüyor” demişler ve o günlerden sonra da kuşun adı çapkına çıkmıştır.

Yalıçapkınıgiller (Alcedinidae), gökkuzgunları (Coraciiformes) takımına ait bir kuş familyasıdır. Buz gibi sulardan açık büfe olarak beslenebiliyor ve dere kenarlarına açtıkları küçük oyukları yuva olarak kullanıyorlar.

Dalış esnasında 40km/sa hıza ulaştığı ve 1.3 saniyede avını yakalayabildiği söylenir. Fakat bu veriler için pek sağlam kaynaklar bulamadım. Ayrıca Almanya Land Hessen’deki pristine nehrinde yapılan gözleme göre günde 80 adet balık yakalayabildiği de belirtiliyor. Balık dışında böcek ve sürüngenlerle de beslenirler.

Ülkemizde Gediz Deltası, İzmir-Bakırçay Deltası, Muğla-Güllük, Muğla-Bodrum, Mersin, Ankara Mogan, Eymir Gölünde yaşamaktadırlar. Ayrıca İstanbul boğazında, İzmir Alsancak Pasaport vapur iskelesinin arka duvarında ve körfez içindeki mendirekte de gözlemlenmişlerdir. Yerli bir kuş türüdür.

Fotoğraflar için teşekkür edeceğimiz kişi Gisela Delpho. İlk fotoğraf Bing tarafından kullanılmış ve Windows 7 için olan Best of Bing 4 Tema setine dahil edilmişti.

BBC tarafından hazırlanmış videosuna da hemen aşağıdan bakabilirsiniz. Görüp görebileceğiniz en iyi kuş tanıtımlarından biri olacağını söylemek isterim. Tek eksiği, kuş üzerine kamera takmamış olmaları.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s