2012 Boyunca Ay


3 dakikadan kısa bir sürede Ay’ın, tüm yıl boyunca nasıl göründüğüne bakmanız mümkün. NASA Goddard Science Visualization Studio’ya gittiğinizde saatlik bazdaki Ay görüntülerini incelemenizi sağlayan güzel bir uygulama ile karşılaşacaksınız.

Çoğu zaman websitelerinden izlediğiniz görüntüler geniş zaman aralıklarına ait olur. Günlük hatta haftalıktırlar. Bu bakımdan yıl boyunca olan saat saat görüntülerin önemi büyük. Ayrıca bu kez eldeki resimler düşük çözünürlükte de değiller. Teşekkürler NASA’ya. İstenilen güne ve saate gitmek mümkün.

Görüntüler, Haziran 2009’dan bu yana süper yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kaydeden Ay Keşif Aracından (Lunar Reconnaissance Orbiter) elde edildi. Fotoğraflarda ay fazından çok daha fazlasına ulaşmak mümkün. LRO altimetre verilerini kullanarak uzunluk ve yönlerin hesabıyla birlikte, dağ gölgelerinin pozisyonları da ölçülebiliyor. Güneş’in açısı da bilindiğindne, kraterler hakkında çok daha fazla bilgi elde edilebiliyor.

Tüm bu fotoğrafları gören birinin ilk düşüneceği şeylerden biri, bir video ile bunlara daha hızlı bakmaktır diye tahmin ediyorum. Nitekim Phil Plait de aynı şeyi düşünmüş ve aşağıdaki videoyu youtube’a yüklemiş. Kullandığı fon müziği: Kevin MacLeod’dan Five Armies.

Etkiyi artırmak için HD olarak izlemeyi deneyebilirsiniz.

Tabii, Dünya üzerinde bulunduğunuz noktaya göre Ay’ı görüş açınız değişiyor. Misal, bize göre Avustralyalılar Ay’ı baş aşağı olarak görüyorlar. Bu videodaki görüntüler ise dünyanın ortasında bulunduğunuzda ve başınız kuzeye doğru olduğunda görebileceğiniz açıya sahip.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s