Antik Galaksi Çarpışmaları, Devasa Girdaplara Neden Oldu


Yeni simülasyonların gösterdiğine göre, iki eşit büyüklükte galaksinin çarpışması neticesinde muazzam büyüklüğe sahip yıldız girdapları meydana geliyor ve bunlar çok uzak galaksileri çevreliyorlar.

NGC 5907 adındaki galaksi, Draco takımyıldızı içinde 50 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. İçerdiği yıldızlar, döngüleri, akımları, gaz ve tozları ise 150,000 ışık yılı genişliktedir.

Bu girdaplar üzerinde çalışan araştırmacıların daha önceki düşünceleri; görece olarak küçük bir galaksi, büyük bir tanesiyle çarpıştığında parçalara ayrıldığı ve bu şekilde girdapların meydana geldiğiydi. Fakat yeni çalışmada, oldukça büyük bir bilgisayara simülasyonunun gösterdiğine göre o küçük galaksilerin, gözlemlenen bu akımları oluşturabilmesi imkansız. Daha büyük olasılıkla, kabaca eşit büyüklükte olan iki galaksinin 8-9 milyar yıl önce birbirleriyle çarpışarak böylesine muazzam yıldızsal girdaplara neden olduğu düşünülüyor. Simülasyon ayrıca, galaksilerin gaz bakımından son derece zengin olması gerektiğini gösterdi ki NGC 5907 çevresindeki girdaplar oluşabilsin.

Çoğu büyük sarmal galaksilerin benzer süreçlerden geçerek meydana geldiği düşünülmektedir. Evrenin tarihi boyunca küçük galaksiler, bir başkasıyla çarpışarak birleştiler ve daha büyük galaksiler oluştu. Size bir iyi bir de kötü haber vereyim. Bizim içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi de komşumuz olan Andromeda ile kafa kafaya çarpışacak. Ama iyi haber; bu çarpışmanın 4,5 milyar yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s