Daha Akıllı Olmak için Beyninizi Pille Şarj Etmek


Şekilde de gördüğünüz gibi özel bir pilden değil, bildiğimiz 9 voltluk pillerden bahsediyoruz. Transkraniyal doğrudan akım stimülasyonu ile beyin kapasitenizi artırmak mümkün. İleri savunma projeleri araştırma ajansı, kısa adıyla DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) bu konunun başarısını video oyunları üzerinde test etti ve olumlu sonuç aldılar, Amerikan Hava Kuvvetleri uzaktan kumandalı uçuşlarda ve Harward’lı araştırmacılar yine aynı meseleyi depresyon tedavisinde başarıyla uygulayabildiler. Eğer kopya cihazı sayılmazsa belki sınavlarda bile kullanabilirsiniz. Ayrıntılarına geçelim.

Hiç karışık değil. Bir batarya ve bir demet tel yeterli. Yani kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem. Yine de evde denememeniz konusunda uyarı yapanlar var. Çünkü yukarıda yazdığım denemelerin tamamı, olumsuz bir etki görüldüğü söylenmemesine rağmen tıp uzmanlarının gözetiminde gerçekleştirilmiş deneyler. Sonuç olarak, kendi kendinize şok veriyorsunuz. Tüm söylenen, bir transkraniyal akım stimülatörü veya tDCS yapmanın çok kolay olduğu. Kısacası ben sorumluluk almıyorum 🙂 McGyver hayranları kendinden sorumludur. 9 voltluk pil, bir resistör ve biraz elektrotla işi bitirmiş sayılırsınız.

Düşük düzeyde elektriksel beyin stimülasyonuyla zihin hack (kontrol) etmek yıllardır üzerinde düşünülen ve çalışılan bir konu. Bilim adamları, bu konuda ilerleme kaydettiklerini söylüyorlar. Peki bugüne dek neden satın alabileceğimiz fabrika üretimi bir cihaz yapıp satmadılar diye düşünebilirsiniz. Bazı bloglarda bu meselenin etik yönleri tartışılmaya devam ediliyor. Zihine etki edebilen bir şapkanın satılması önemli bir olay. Embesiller için bir faydası olur mu veya normal zekalı insanlar için doping sayılır mı? Cevabı siz söyleyin.

Belki de etik nedenler değil de işin maliyeti önemlidir. 6. sınıf öğrencisinin bile sahip olabileceği bir fen bilgisiyle oluşturulabilecek bir makine pek de karlı yatırım olmaz. Harward araştırmacılarının kullandığının satışı düşünülürse de, tamamen klinikler için yapılmış bir alet ve 1,000 Amerikan Dolarına yakın bir ücreti var. Tüketici sürümü olmadığı kesin.

Bunların yanı sıra Alpha-Stim isminde bir ürün de var. $600 civarı ücrette. Irak’ta görev yapmış Amerikan ordusu askeri olan Çavuş Michael Conte’nin bu cihazı kullandığı biliniyor. Cihaz, bir kranial elektroterapi stimülatörü. 2007’deki beklenmedik bir olay yüzünden reçete ile satılmaya başlanmış. Kişiye göre farklı etkiler gösterebiliyor. Kimisine moral desteği olurken, kimisine kafein etkisi yapıyor. Bu cihazı kullanıp sakinleşen ve uyuyakalanlar da olmuş.

Reklamlar

Daha Akıllı Olmak için Beyninizi Pille Şarj Etmek” için bir yorum

  1. çıkartmayı beğendim daha hızlı oluyor bu şekilde pratikler daha fazla video olarak da yaparsanız iyi olur okumak cok vakit kaybettiriyor ve anlaşılması zor

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s