Dünyadaki En Sıcak Yer


Yeryüzünün en sıcak yeri, söylentiler ve bilim arasında, çöl ve şehir arasında bir yerde.

2004 yılının Ekim ayında ekolojist Steve Running, Flaming Dağını, Taklimakan Çölü kenarındaki koyu kırmızı bir kumtaşı sırtını ve Tian Shan aralığını ziyaret etti. Söylenenlere göre dağın yüzeyi yaz aylarında 50 ila 80°C sıcaklıklara ulaşabiliyor ve yakındaki bir turizm merkezi büyük bir altın termometre ile bu noktayı işaretliyor. Eğer yeryüzündeki en sıcak yer değilse bile, Çin’in en sıcak noktası olduğu kesin. Yerel ilim bunu söylüyor.

Montana Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bu meseleye el attı ve dünyanın en sıcak noktasını tespit etmeye çalıştı.

Temmuz 1913 yılında, Furnace Creek, Kaliforniya’daki (death valley) gözlemciler, termometrenin 56.7°C ‘yi göstermesiyle birlikte bu değerin yeryüzünde ölçülen en yüksek sıcaklık değeri olduğunu açıkladılar. Ama sadece 9 yıl sonra, 13 Eylül 1922 tarihinde, El Azizia, Libya’daki bir meteoroloji istasyonu 58.0°C bir sıcaklık kaydetti. Bu değer Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından, bugüne dek ölçülmüş en yüksek sıcaklık olarak belirlendi.

Ancak araştırmacı Running’in söylediğine göre; en sıcak yer diye bahsedilen bölgelerin çoğu aday bile olamayacak özellikteler. Ölçümlerin yapıldığı yerler bu konuda önem taşıyor.

 

Montana Üniversitesi’nden bir diğer araştırmacı olan David Mildrexler’in not ettiğine göre, Dünya Meteoroloji Örgütünün, yüzey sıcaklığı ölçümlerini toplayan yaklaşık olarak 11.119 meteoroloji istasyonu bulunmakta. 144.680.000 kilometrekare olan yeryüzümüz ile karşılaştırıldığında, her 13.012 kilometre kareye 1 istasyon anlamına gelir.

Sahara, Gobi, Sonoran ve Lut gibi dünyanın sıcak çölleri sert iklimlere sahip olduklarından dolayı meteoroloji istasyonlarının kurulumuna uygun değiller. Rutin ölçümler ve periyodik bakımlar için çok uzak noktalar ki bu istasyonlara uzaktan erişim de yapılabilmeli. Bahsettiğimiz istasyonlar sadece yer tabanlı bağımsız cihazlardan oluşmuyor.

Bu noktada uydular devreye giriyor.

Onyıllardır NASA, iki adet uydusu üzerinde Orta Çözünürlük Görüntüleme Spectroradiometer (MODIS) isminde bir operasyon yapıyor. İlki 1999’da başlatılan Terra ve ikincisi 2002’deki Aqua. Cihaz, 36 farklı spektral banda sahip (dalga boyu grupları) ve gezegeni görüntülemek için birçok alternatif yola sahip. Bunlardan biri, termal parlaklık in saptamasıdır veya toprak yüzeyi tarafından yayılan kızılötesi enerji miktarı diyelim. İki MODIS cihazının tüm yeryüzeyini taramaya başlamasından bu yana meteoroloji istasyonları arasındaki boşluklar doldurulabiliyor ve tüm dünya yüzeyini kapsayan büyük bir resim elde edilebiliyor.

Kaynak: nasa.gov

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s