Matematik, Uyku Sorununa İlaç


Yatağınıza girdikten sonra çaresizce uykuya dalmayı beklediğiniz olmuştur. Aklınızdan geçenlerin sizi kasten uyutmadığı zamanlar. Saatlerce debelenmenin dışında hiçbir şey yapamamak, ertesi gün yorgun olacak olmanın verdiği sıkıntı, uyumaya çalışmakla geçirilen o vakitte yapılabilecek başka ihtimallerin akla gelmesiyle birleşir ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Şimdi bunu yazarken bile hatırlayıp sıkıldım ben. 

İşte buna çözüm olabilecek bir düşünce, aklınıza rakamları getirmek. Bu sayede uykunuz daha çabuk gelebiliyor. Matematik dersinde uyuyanlardansanız zaten bunu biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için Fibonacci sayı dizisinden bahsedeceğiz.

Fringe izleyenler hemen hatırlayacaktır. Dizideki bilim adamımız Walter Bishop uyku sorununu fibonacci sayılarını sırayla sayarak çözmektedir. Redditor JarlOfBacon da aynı konudan bahsetmiş. Linke tıklayınca yazıyı çok uzun bulan ama burayı okumaya devam edenler için kısaca söyleyeyim. Fibonacci dizisi, 0 ve 1 ile başlar. Daha sonra gelen her sayı, kendinden önceki iki sayının toplamıdır. 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55… şeklinde sonsuza dek gider. Şimdiden uykunuz gelmesin diye kısa kesiyorum 🙂 Sayılar arasındaki oranlar da çok ilginçtir fakat o konuya burada girmeyelim. Zira, hakkını veremeden anlatmaktan çekiniyorum.

Fibonacci dışında asal sayıları saymak, sırayla çarpım yapmak veya kare almak da denenebilir. Sizin de kendinize özel yöntemleriniz varsa forumlarımıza bekleriz.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s