Yaşayan En Yaşlı Organizma


Akdeniz’de bulunan dev bir deniz çayırının (yosun gibi) antik yamalarının, bilim adamları tarafından 200,000 yıllık olabileceği söylenince, yaşayan en yaşlı canlı belirlenmiş oldu.

Avustralyalı bilim adamları, dev denizçayırı örneklerinin DNA dizilimini çıkarabilmek için Posidonia Okyanusunu, İspanya’dan Kıbrıs’a kadar olan bölgede 2,000 milden daha geniş bir alana yayılan 40 sualtı çayırında araştırma yapmak zorunda kaldılar.

PLos ONE dergisinde yayımlanan analizde, bulunan deniz çayırının 12,000 ile 200,000 yıl arasında bir yaşa sahip olduğu ve büyük ihtimalle en az 100,000 yıllık bir ömre sahip olduğu söyleniyor. Bugüne dek bildiğimiz en yaşlı organizma olan Tazmanya bitkisinin 43,000 yıllık olduğu düşünülünce, epey fark attığı görülüyor.

Western Avustralya üniversitesinden Prof. Carlos Duarte, “deniz çayırı bu kadar yıldır yaşıyor olabilir çünkü eşeysiz üreyebiliyor ve kendi klonlarını oluşturabiliyor” diyor ve “sadece eşeyli üreyen organizmaların nesli kaçınılmaz olarak son bulur” diye ekliyor. Daily Telegraph röportajında, “bu denizçayırları sürekli olarak yeni şubelerini (dallarını) üretiyorlar. Çok yavaş biçimde çok geniş bir alana yayılıyorlar ve böylece maden kaynaklarının üstünü örtüyorlar. Daha sonra büyüme için kötü şartlar olduğunda kendi dalları içinde depoladığı besinleri kullanır” diyor.

Bu yamalar Akdeniz’de yaklaşık olarak 10 millik bir alana parça parça yayılmış halde ve toplamda 60,000 ton civarındalar.

Bununla birlikte Prof. Duarte, “denizçayırı dünyanın en dirençli organizmalarından biri iken, kıyı geliştirme çalışmaları ve küresel ısınma nedeniyle bu özelliğinin kaybolmaya başladığını” ekledi. “İklim değişikliği devam ederse bu türlerin gelecekteki durumu hiç iyi değil.”

“Akdeniz’de zaten kıyı şeridindeki yapılaşmalar ve azalan su kalitesi nedeniyle deniz çayırları net bir düşüş içerisinde. İklim değişikliğiyle bu düşüş hızı daha da katlanmıştır. Su ısındıkça, organizma yavaşça daha yükseklere hareket etmeye başlıyor” da profesörün konuyla ilgili verdiği ekstra bilgiler.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s