Truman Show Kuruntusu


Psikiyatristler yeni bir psikoz biçimi belirlediler. Hayatlarının bir realite şovu veya televizyon programı olduğunu düşünen insanlar var ve onlar için kullanıyorlar.

ABD’de iki psikiyatrist, 2008’de ortaya atılan bir fikir hakkında bazı örnek çalışmalar yayınlanmıştır. Truman Show kuruntusunda; Joel ve Ian Gold kardeşler, beş farklı psikiyatrik hastanın yaşadığı deneyimleri, Jim Carrey’nin canlandırdığı Truman Burbank isimli karakterin başrol olduğu 1998 yılına ait Truman Show’a benzetti. Filmde, Truman farkında olmadan bir realite şovun baş karakterini oynuyordu. Tüm hayatı ise kontrollü bir biçimde ilerletiliyordu. Hastalardan üçü direkt olarak bu filmi referans gösterdi.

Royal College Psikiyatristlerinde halk eğitim müdürü olan ve daha önce Truman Show benzeri deneyimlerden bahseden kişileri tedavi etmişliği olan Dr. Peter Byrne’nin söylediğine göre “bu bir sürpriz değil. Psikoz bir sanrılar karışımıdır ki bunlar herhangi bir delil veya mantık olmadan kabul edilen inançlardır. Fakat çoğu zaman halüsinasyonlar ve dışarıdan gelen sesler biçiminde algılanırlar. Realite şovlara katılan veya onları izleyen bazı gençlerin bu tür hislere kapıldığı bir gerçek. Kimisinin Inception ve Matrix filmlerinden bahsettiğini de duydum.

2005 yılında, bir klinik ve araştırma psikoloğu olan Vaughan Bell, interneti de dahil ettiği sanrılar hakkında bir makale yazmıştı. Byrne, kafasına takılmış bir çip olduğuna inanan hastasını hatırlıyor. “Eğer bir psikiyatri kitabı alıp bakarsanız, aynı türdeki hastalar için, Hz. İsa veya Napolyon olduklarını düşünüyorlar diye teşhis konulduğunu okursunuz.” diyor Byrne. “Bunlar sadece belli bir tema üzerindeki farklı varyasyonlar ve temalar genelde gözetim altında olma konusunda derin paranoid inançlardan beslenmektedir ki bu da belli bir seviyede özel olma hissinden kaynaklanmaktadır. Orta çağda olsaydık aynı kişi bir aziz olduğunu iddia edebilirdi. Aynı tema, farklı uyarlama.”

Kaynak: The Guardian 

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s