1960’larda Müzik Daha İyiydi


Aslında popüler müzik bugün tartışmasız “daha iyi”. Fakat 60’lı yıllarda daha orijinal, daha yenilikçiydi. Ya da en azından daha deneyseldi. Bilim öyle söylüyor.

Daha önce de bahsi geçen loudness war, yani gürültü savaşı meselesini biliyorsanız; bu konuyu anlamak çok da zor değil.

Joan Serrà liderliğindeki bir grup İspanyol bilim adamı Million Song Dataset isimli bir arşive göz attılar. İsterseniz siz de bu datasete ulaşabilirsiniz ancak 280GB olduğunu da hatırlatayım. 1955’ten bu yana kaydedilmiş bir milyondan fazla şarkıyı, tempo, ses düzeyi ve hız bilgileri de dahil olarak bünyesinde barındıran muazzam bir şey. Müziğin notasal kısımlarına epey uzaksanız anlamamanız normal bir durum olacaktır.

Popüler müzik bugüne gelene dek çok değişti fakat farklı notaların temel frekansları pek değişmedi. Daha homojenik olduğu söylenebilir belki. Resimde gördüğünüz, yıllar boyunca değişiklik göstermiş timbral çeşitliliğinin şeması. Timbral kelimesinin türkçe karşılığı yok ama olsaydı bile yine de bunu biraz açıklamak gerekecekti. Şöyle ki; bu ölçümde şarkılarda ne kadar fazla çeşit farklı sesin şarkılarda kullanıldığı ölçüldü. Yani günümüze gelene kadar şarkılar içindeki farklı sesler azaldı. Bu noktada şu sonuca da varabiliriz:

60’lı yıllarda bir çok şarkı deneysel sayılabilecek türdeydi ve doğru sesleri bulmak için çok farklı sesler denendi. Bu süreç bugüne dek geldi ve sonunda fazlalıklar atılarak bugünkü daha sade ve basit olan şarkıları dinler hale geldik. Bununla beraber günümüz şarkılarındaki ses düzeyi artışını da ekleyelim.

İşin çok daha fazla detayına ve orijinal İngilizce yazıya göz atmak isteyenlerin gideceği yer, şurası.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s