Elektro Müzik Nedir


Elektro funk olarak da isimlendirilebilen elektro müzik, hip hop tarzına çok uygun bir tür elektronik müzik çeşididir. Elektronik seslerle karakterize edilmiş bir tür müzik gibi düşünebilirsiniz. Vokaller eklendiği zaman da sesler oldukça mekanik olur. Bunu yapmak için çoğunlukla vocoder veya elektronik distortion sağlayan başka bir tür enstrüman kullanırlar. Speech synthesis, yani robotik sesler de sıklıkla kullanılır. Sözler de buna göre olur.

Elektro müzik kısaca böyle ama davul vuruşlarının kullanımı da kendine has özellik göstermektedir. Davul, ana ritmi sağlar. Ritim, breakbeat’lere ve kick’lere uygun biçimde üretilmelidir. yer yer bunlarla desteklenir veya yalnız bırakılır. Her iki durumda da tüm parça boyunca uyum sürmelidir. Snare ve clap (alkış sesi) de downbeatleri vurgulamak amacıyla kullanılırlar. Synthesizer, bilgisayar, işaret işlemcisi ve flütler elektro müzik yapılırken kullanılan aletlerdir. Ancak şunu not etmekte fayda var, gerçek müzik yapımında kullanılan her şey elektro müzik yaparken de kullanılabilir. Orkestralar dahil.

Bir çok dinleyiciye göre elektro müzik, çok hızlı temposu olan şarkılardır. Lakin ki tam olarak böyle bir kategori içinde değildir 🙂 Elektro müzik oldukça hızlı, kısmen hızlı, yavaş, ritmik ve hatta spacey (uzay müziği) tarzında olabilir. Günümüzde zaten bir çok müzik türü iç içedir. Elektro müziğin de pek çok tarzın içinde barınabildiği bilinmelidir.

Afrika Bambaataa ve Soulsonic Force’ın da söylediği Planet Rock parçası, elektro türünün ilk örneklerindendir. 1982’de yayımlanan şarkı sadece ilk electro funk şarkı olarak değil, rap türünün değişimini sağlayan en önemli parçalardan biri olarak da tanımlanır. Kuzey Amerika ve İngiltere için aman aman bir parça değildi. Buna karşın dance ve hip hop türlerini oldukça etkilemiştir.

Elektro müzik 1980’lerde çok meşhurdu. 90ların sonlarına doğru yeniden geri gelir gibi de oldu. Mr. Velcro Fastener, DMX Krew, ve Dave Clarke bu dönüşü sağlamaya çalışan kişilerin başında yer alır. Daha sonralarında Finlandiya ve İsveç gibi yerlerde de elektro müzik gelişim göstermiştir. Scandinavian Funk veya Skweee olarak karşınıza çıkabilir. Bununla birlikte, tahmin edebileceğiniz üzere bu müzik türleri popülerlikte çok çok arka sıralarda kalmışlardır.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s