Dekoratif Örümcek Ağları, Akşam Yemeklerine Yardımcı


Yeni bir çalışmanın bulduğu sonuca göre; orb-weaver örümcekler, ultraviyole (UV) süslemeler ile ağlarını böcekler için daha çekici bir hale getiriyorlar. 

Yukarıdaki resimde bir wasp spider ve ördüğü zikzak ağ görünüyor. Karmaşık desenlerdeki bu ağlar, bilim toplulukları arasında hep bir tartışma konusudur. Bununla ilgili daha önce kuş ürkütücüleri, çiftleşme belirtileri, güneş gölgeleri ve kamuflaj gibi açıklamalar getirilmişti. Şimdi ise araştırmacılar, UV ışınlarını yansıtan bu desenlerin böceklerin uçuşlarına engel olduğunu ve onların ağa takılmasını kolaylaştırdığını savunuyorlar.

Güney Kore’deki Incheon üniversitesine bağlı bilim insanları, Behavioral Ecology and Sociobiology dergisinde yayınlanan makaleyi üstlendi. Sonrasında da Amerika, kuzey Afrika ve Asya’nın belirli bölgelerinde görünen, ismini dişilerinin vücutlarındaki eşek arısı benzeri desenlerden alan wasp örümcekleri (Argiope bruennichi) üzerinde çalışmalara başladılar.

Ağın inşaatı esnasında örümceklerin merkezden dışarı doğru giden düzensiz zikzaklar çizdikleri biliniyordu. Şimdi bu özel bölgelerin özel bir beyaz ipekle kaplandığı ve UV ışınları yansıttığı da öğrenildi. “Stabilimentum” olarak bilinen dekorasyon etkilerini test etmek için araştırmacılar, desen olan ağlarla dekore edilmemiş ağları karşılaştırdılar.

Profesör Kim Kil-Won ve ekibi, hangi tür ağa daha fazla böcek takıldığını gözlemledi. Dolayısıyla desenli ağların toplayıcı özelliklerinin yüksek olduğunu farketti. Prof. Kim, “UV ışınları yansıtan desenlerin, böceklerin UV duyarlı polinatörlerini durdurması sonucunda böyle bir neticeyle karşılaştıklarını” söyledi.

Ekibin söylediğine göre de, dekore edilmiş ağlar dekorasyonsuzlara kıyasla iki kat daha fazla böcek topladı ki üstelik bunlar daha büyük cüsseli böceklerdi. Bahsedilen polinatörler 20 çeşit sinek familyasında, eşek arılarında, pek çok böcekte ve kelebeklerde bulunuyor. Bu sayede UV ışınlarına daha fazla görsel hassasiyet sahibi oluyorlar. Örümcekler de bunu bir avantaja çeviriyor.

Bununla beraber Profesör Kim, buldukları bu sonucun önceki düşünceleri öldürdüğünü söylemiyor. Örümcek ağlarındaki zikzakların birden fazla amaca hizmet edebileceğini belirtiyor.

Stabilimentum, büyük ihtimalle ağı mekanik olarak stabilize ediyor ve ağın yüzey kuvvetini artırarak büyük avların kurtulmasını zorlaştırıyor. Prof Kim, bu konuda öğrendiklerimizi kullanarak daha fazla ek araştırma yapılmasını tavsiye ediyor.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s