Teleskop Almayı veya Yapmayı Düşünenlere, Alternatif Ücretsiz Çözüm


Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir bilgisayar yazılımı. Siz de günün veya gecenin herhangi bir yerinde başınızı kaldırıp gökyüzüne bakanlardansanız, kesinlikle seveceğiniz ve işinize yarayacak bir program.

Stellarium.

Evinizin içinde bir gökevi (planetaryum) olması gibi bir duygu. Ya da bilgisayarınızı nereye götürürseniz, orada. Ücretsiz programlara önyargılı bakanlardansanız, o da değişecek. Neredeyse istemediğiniz kadar bilgiyi de bu program aracılığıyla öğrenmek mümkün.

Programı açtığınızda, kırsal bir bölgede geceleyin başınızı kaldırmış gibi hissedeceksiniz. Şehir yaşantısındaki ışıkların ve hava kirliliğinin bizlerden ne güzellikleri gizlediğini görmek biraz daha kolaylaşıyor.

Üzerine tıkladığınız yıldızlar veya gezegenler hakkında sol üstte çeşitli bilgiler görüyorsunuz. Büyüklük, mutlak parlaklık, uzaklık vs.

Konumuzu ayarlamak da mümkün. Sol alttaki menüyü kullanarak konum değiştirme kısmına geldikten sonra hazır listeyi göreceksiniz. İstediğiniz yeri seçip, oradaymışcasına gökyüzünü izleyebilirsiniz. Üstelik programın Türkçe desteği de var. Eksiğini göremedim henüz. Sol alt menüyü biraz kurcaladıkça diğer özellikleri de keşfedersiniz.

Resmi siteleri: http://www.stellarium.org/

Sitenin hemen üst kısmından kullandığınız işletim sistemine uygun olan kurulum dosyasını indirip, semaya bakmaya başlayabilirsiniz.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s