Kısaca Nanoteknoloji


Bilgisayar çiplerinin tuz taneleri kadar küçüldüğü, vücudumuzda bizi hastalıklardan korumak için minik makinelerin gezindiği, askeri zırhların patlamalara karşı dayanabilecek güçte olduğu ve minyatür bilgisayar parçalarının güneş sistemimizdeki (hatta daha ötedeki) gezegenlerden veri toplayabildiği bir dünyada yaşıyoruz.

En basit tanımıyla nanoteknoloji, tekil atom ve moleküllerden elektronik devreleri üretmeyi sağlayan bilim ve teknoloji dalıdır.

Nanoteknoloji özellikle tıp alanında büyük faydalar sağlamıştır. Kan hücrelerinin onarımı, kanserli hücreleri bitirmek, tümörleri yok etmek ve Alzaymır’ı yenmek de nanoteknoloji sayesinde mümkün olabiliyor. Çok çok küçük olan mikroçipler, diğer bilgisayar ekipmanlarına ihtiyaç duymadan çalışabilen sabit diskler gibi çalışarak hatrı sayılır derecede veri toplayıp depolayabiliyorlar.

Bu teknolojinin çevresel alanlarda kullanılmasıyla da, su kaynaklarından çıkan toksin ve bakterileri filtrelemek mümkün. Böylelikle ağır metaller ve organik kimyasal kirlilik ortadan kalkabiliyor.

Nanoteknoloji kendi robotunu üretebilecek kadar da ilerledi (DNA parçalarından tasarlanan, mikroskobik iki ayaklı bir robot). İşin gelecekteki boyutu düşünüldüğünde, rahatlıkla bu robot için başarının ilk adımı denilebilir.

nanoteknoloji

Kısa gelecekte nanotek bataryaları görmemiz olası. Tüm hızıyla gelişen bu teknolojinin zayıf halkası batarya ömrü. Bilgisayar işlemcilerinin eskiden olduklarından çok çok daha hızlı olması ve hafızaların da büyük ölçüde artmasıyla daha fazla güç gerekli oluyor. Bu da bataryaların önemini artırıyor. Illinois Üniversitesi Profesörü Eric Pop’un söylediğine göre; karbon nanotüpler bu problemi çözebilir. Bunlar insan saçından 10,000 kez daha küçük tüpler ama bir o kadar da istikrarlı ve metal teller gibi pas tutmazlar. Ayrıca karbon nanotüpler, marketlerde gördüğümüz geleneksel pillerden 100 kat daha az enerji harcayarak aynı işi yapabilecek kapasitede. Böylece notebooklarınız, cep telefonlarınız veya gps cihazlarınız daha küçük bataryalarla daha uzun süre açık kalabilecek.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s