İsmi Bilinmeyen Şarkıyı Bulma


Bir yerde duyulup akla takılan, hiçbir arkadaşınızın ismini bilmediği şarkıyı tespit etmek adına nerdeyse tüm çarelerin tükendiği zamanlarda işinize yarayacak yeni çarelerin derlemesi. Tam 9 adet.

1- Sözlerini arayın

Sözlerin bir kısmını biliyorsanız, google’dan arayın. Emin olduğunuz kısımları tırnak içinde yazmak önemli. Örneğin: “annie are you ok” lyrics

2- Bir bilene sorun

ismineydi.com sitesine gidin ve üye olup sorular bölümünde başlık açarak şarkı hakkında hatırladıklarınızı yazın, video linkini veya ses kaydınızını paylaşın. Sonrasında bir başkasının size yardımcı olmasını bekleyeceksiniz veya siz başkasına yardım edersiniz. Aynı şarkıyı sizden önce bir başkası da sormuş olabilir. Arama motoru da yardımcı olabilir. Sitede soru sormak için üye olma şartı var.

3- Şarkıyı mırıldanın

Melodiyi biraz hatırlıyor ve mırıldanabiliyorsanız, http://www.midomi.com ‘a girin. Tepedeki click and sing or hum kısmına tıklayıp mikrofonunuza şarkıyı söyleyin. En azından 10sn için bunu sürdürün ki arama işlemi daha kolay olsun.

4- Boşluk çubuğuyla ritmi girin.

http://www.bored.com/songtapper gideceğiniz adres. Sayfanın hemen alt kısmında nasıl kullanıldığını gösteren video mevcut. Boşluk çubuğuna piyano kullanır gibi basarak arama yapıyorsunuz. Çıkan sonuçları deneyerek de sonuca ulaşabilirsiniz.

5- Notalarından arayın

Bu iş biraz zor. http://www.melodycatcher.com ‘a gidin ve oradaki piyano tuşlarını tıklayarak şarkıyı çalın. Play tuşuyla dinleyebilirsiniz. Sonrasında arama yapıp sonuçlara bakacaksınız. Notaları yazmanız da mümkün. Sağlam bir kulak lazım.

6- Online yardım alın

http://www.watzatsong.com siteye ismini bilmediğiniz şarkının bir kısmını kaydedin ve daha sonra site üyelerinin onu dinleyip size hangi şarkı olduğunu söylemelerini bekleyin.

7- Cep telefonunuzu kullanın

Shazam isimli güzel bir program var, cep telefonunuza yükleyerek dinle bul yöntemiyle aradığınızı bulabilirsiniz. http://www.shazam.com ücretsiz versiyonunda aylık 5 şarkıya izin verilebiliyor diye biliyorum, kendim kullanmadım. Rakibi olarak da Soundhound var. Onu kullandım ve işe yaradığını gördüm.

8- Dosyayı upload ederek arayın

http://audiotag.info/ adresine mp3 dosyanızı upload edin veya dosyanın olduğu adresi girin. Sonrasında isim bilgileri aranacaktır.

9- Tunatic kullanın

http://www.wildbits.com/tunatic/ üzerinden programı indirebilirsiniz. Ufacık bir program. Üyelik istemiyor. Programı kurun, şarkıyı açın ve mikrofonunuzu hoparlörlere yaklaştırın. Yeterli bir süre sonra tunatic ya bulduğu sonucu yazar ya da bulamadığını belirtir.

Gelen yorumlar üzerine bir tane daha ekliyorum.

10- Aramaktan vazgeçin

Bazı arkadaşlar çeşitli reklam, tanıtım, film veya belgesel videolarında duydukları müzikleri de arayıp bulmak istiyorlar. Fakat bazı müzikler sadece kullanılacağı video için bestelenir. Böyle olduğunda orijinal müzik, orijinal soundtrack (ost) şeklinde belirtilirler ve yapımcı dilerse o müzikler albüm olarak piyasaya çıkarılır. Ancak bu genelde olmaz. Yani aradığınız müzik dinlenmesi amacıyla hiçbir şekilde piyasaya çıkarılmamış olabilir, o yüzden bulamazsınız. Bunun dışında bazı videolarda da stok müzikler kullanılır ki onlar da belli başlı sitelerde bulunur yine albüm olarak yayımlanmazlar. Onları kullanmak isteyenler sahibinden satın alarak videolarına eklerler. Böyle durumlarda ilk yapmanız gereken videonun sahibine sormak, ondan yardım istemek. Eğer size yardımcı olamıyorsa o müziği izinsiz kullanıyordur veya ne yaptığından bihaber genç bir arkadaştır. Özellikle youtube’da başka videoları kopyalayarak para kazanmaya çalışanlar yerine orijinal upload yapanlara prim verilirse daha faydalı olur.

Son olarak; bu yazıyı haddinden fazla olduğu için yeni yorumlara kapattım. Diğer yazılarıma yorum atarak şarkı ismi soranlar oluyor. Bilin ki bu tür alakasız yorumları onaylamıyorum. Böyle çabalar yerine 2. maddede belirttiğim ismineydi.com topluluğunu öneririm. Buraya yazmaktansa oraya yazın, daha çok kişi görür.

Reklamlar

İsmi Bilinmeyen Şarkıyı Bulma” için 222 yorum

  1. sa arkaşlar bi vidyoda şarkıo arıyorum shazam falan denedım fakat bulumadım bıilen arkaslarım varsa yazarsa sevnırım cok lazımhttps://www.youtube.com/watch?v=UQ16VlrJiBE

Yorumlar kapalı.