Pi’nin Düzensiz Adımları


100 milyar adımı daha yakından görmek için resmin üstüne tıklayın
http://gigapan.com/gigapans/106803

Üstte gördüğünüz şey Pi sayısı. Bildiğimiz 3,14…

Bilindiği üzere, Pi çemberin çevresinin kendi çapına olan oranı. Sonsuz bir sayı. Hiç tekrar etmiyor, sürekli olarak ilerliyor ve tüm sayıları içeriyor. İçinde bir yerde sizin kimlik numaranız var. Başka bir yerinde telefon numaranız. Bir başka yerinde de doğum tarihiniz. Mümkün olan her kombinasyon Pi’nin içinde mevcut. Eğer bu sayılara birer harf verecek olursak, anlamlı anlamsız her kelimeyi elde etmiş olurduk. Bebekken söylediğiniz ilk kelimeden, ölmeden önce söyleyeceğiniz son sözlere kadar, tüm hayatınız bu sayının içinde. Basit bir çember, tüm olasılıkları içeriyor.

Şimdi üstteki resmi açıklayalım:

Biz standart olarak 10’luk sistem kullanmaktayız. Yani sayı sayarken 1, 2, 3, 4… şeklinde gider, 0’dan 9’a kadar olan rakamları kullanırız.

4’lük sayı sisteminde ise tüm sayılar 0, 1, 2 ve 3 kullanılarak ifade edilir. 2’li sistem olan binary’yi belki duymuşsunuzdur. Onda da sadece 0 ve 1 kullanılır.

Konumuz olan 4’lük sistemde bir kaç örnek verirsek; 1=1, 2=2, 3=3, 4=10, 5=11, 6=12, 7=13, ve 27=123 diye yazılır. Burada soldakiler 10’luk sistemdeki değerler, sağdaki karşılıkları 4’lük sistemde fakat aynı sayılar.

Francisco Javier Aragón Artacho, Pi’nin ilk 100 milyar rakamını almış ve bunları 4’lük sisteme göre yazmış. Tabii ki bunu bir bilgisayardaki algoritmayla yapıyor. Sonra da her 0 değeri için sağı, 1 için yukarıyı, 2 için solu ve 3 için aşağıyı belirliyor. Her rakama göre bir yöne adım atılıyor ve sonuç yukarıda gördüğünüz gibi.

Pi’nin düzensiz adımları böyle. Belki de, bir düzeni vardır da biz göremiyoruzdur.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s