İlginç Ay Bilgileri


Ay

Biliyoruz ki Ay, geceleyin dünyamızı aydınlatan uydumuz ve bu ışık da kendisine ait değil. Güneşten aldığını bize yansıtıyor. Muhtemelen bunu bilmeyen yoktur. Şimdi az bilinenlere bakalım.

 1. Bir teoriye göre Ay, bugünkü Mars büyüklüğünde bir cismin Dünyamıza çarpması sonucunda meydana geldi.
 2. Dünya üzerinde 400’den fazla Ay ağacı bulunmakta. 1971’de Apollo 14, üç astronotla Ay’a inmişti. Alan Shepard, Stuart Roosa ve Edgar Mitcell. Roosa, 5 farklı ağaç türünden seçilmiş olan 400-500 kadar tohumu yanında götürdü. Dünya’ya gelişlerinden sonra da bu tohumlar çimlendirildi. Ay yolculuğu yapmış bu tohumlar da “Ay Ağaçları” olarak adlandırılıp, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Dünyanın çeşitli yerlerinde yetişmeye devam ediyorlar. (Fazlası için buraya)
 3. Ay Dünya’nın tek uydusu mu? Belki de değildir diyenler var. Bilim insanları 1999’da Cruithne ismini verdikleri 5km genişliğinde bir astroid keşfettiler. Cruithne Dünyanın çekimine kapılmıştı ve Ay’a kıyasla daha çok uydu gibi görünüyor şeklinde yorumlar yapıldı.
 4. Ay’da atmosfer yok. Dolayısıyla akşam çökmedikçe alacakaranlık yok.
 5. Ay üzerindeki sayısız kraterin, 4.1 veya 3.8 milyon yıl önceki çarpışmalar sonucunda oluştuğu düşünülüyor.
 6. Ay, Güneş’ten 400 kat daha küçük olmasıyla beraber Dünya’ya da 400 kat daha yakın. Bu sayede Dünyadan bakıldığında Ay’ın ve Güneş’in büyüklükleri birbirine çok yakın.
 7. Ay’ın şekli bir top gibi olmaktan çok, yumurta gibidir.
 8. Ay’da da deprem oluyor ve bu depremlerin nedeninin Dünya’nın yerçekimi olduğu varsayılıyor.
 9. Ay bir uydudan çok gezegen gibidir. Gezegenlikten çıkarılan Pluton’dan daha büyüktür. Yaklaşık olarak Dünya’nın 4’te 1’i. Dünya ile yörünge bakımından da çok fazla benzeşir ve bu sebepten bazen ikiz gezegen olarak adı geçer.
 10. Dünya üzerindeki gelgitlere Ay neden olur. Ay’ın çekim kuvveti bizim suyumuzu da etkiler ve böylece gelgitler yaşanır. Ay ve Dünya arasındaki bu çekim ilişkisinin yanı sıra, Dünya dönerken ortaya çıkardığı enerjinin bir kısmı Ay tarafından emilir ve bunun neticesi olarak Dünya’nın dönüş hızı her 100 yılda bir, 1.5 milisaniye yavaşlar.
 11. Ay’la vedalaşabiliriz. Bir önceki maddede söylediğim gibi Ay her yıl Dünya’nın enerjisinden çalıyor ve bunu kendini itmek için kullanıyor. Yıllık olarak 3,8 santimetrelik bir uzaklaşma. Bilim insanlarının hesaplarına göre Dünya ve Ay arası ilk formasyonda 27,530 km idi. Bugünkü ölçüm ise 450,000 km. Eğer Dünyamızın çekim gücü yeterince güçlü olmasaydı, Ay bizi rahatlıkla terk edip giderdi.
Reklamlar

İlginç Ay Bilgileri” için bir yorum

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s