Müzik, Spor Yapmaya Nasıl Yardım Eder


Birkaç yıl önce bilim adamı Tom Fritz, dağlık ve kültürel bakımdan izole bir bölge olan kuzey Kamerun’da bu konuyla ilgili bir araştırma yapmış. Orada yaşayan insanları ve yaptıkları müzikal ritüelleri gözlemlemiş.

Topluluk Mafa dilini kullanıyor ancak müziklerinde herhangi bir kelime yok. Hasat zamanına hazırlanmak gibi belli bir takım işler için bu tür ritüelleri var ve bunu yaparken, erkekler bir daire biçiminde ayakta dururken, tahtadan yapılma flütlerle tekrar eden melodiler çalıyorlar. Bu tür bir flütü çalmak, epey enerji ve nefes gerektiriyor ve bazı erkekler bu esnada dans ediyor veya koşuyor. Birkaç saat süren, fiziksel olarak oldukça yorucu bir eylem.

Fritz, gördüklerini batı kültürüne uygulamayı düşünmüş ve bu konuyla ilgili yaptığı çalışmayı geçen yıl vimeo üzerinden yayınlamıştı. Birkaç spor aletini bilgisayara bağlayarak elektronik müzik yapmayı başarmış. İsmini de jymmin olarak belirlemiş. Jammin’i mikselmiş diyebiliriz. Biraz Bob Marley, biraz gym, yani jimnastik.

 

Çalışması da resmi olarak geçenlerde kabul gördü: http://www.pnas.org/content/early/2013/10/10/1217252110

Yeni çalışmada Fritz’in söylediği; müzik, çalışırken karşılaşılan acıyı azaltır.

Bununla ilgili tarihsel örnekler oldukça fazla. Müziğin, şarkı söylemenin, zor işler esnasında kullanıldığına güzel bir örnek, 1966’da Teksas hapishanesinde olan aşağıdaki mahkumlar:

Tabii bu mesele 1990’ların öncesinde hiç incelemeye alınamadı. Çünkü herkes her istediğini her yerde dinleyemiyordu. O zamanlarda walkman’ler vardı ve oldukça kabaydılar. Keza discman’ler de öyleydi ki onlar da 90’ların sonlarında görüldü. Şimdiki mp3 çalarlar epey narin olduğundan spor yaparken ekstra bir taşıma zorluğu getirmiyorlar. Bununla ilgili Wolverhampton Üniversitesinde görev yapan Andy Lane’in çalışması burada.

Yazılanlara göre, müzik sayesinde ortalamamız artış gösteriyor ve fiziksel verimimiz yükseliyor. Dahası, müziksel bir ritimde hareket etmemiz dayanıklığımızı ve metabolik verimi artırıyor.

Müziğin bu tür mental konulara yardımcı olabileceğini tahmin etmişsinizdir. Fritz, yeni çalışmasında bundan fazlası olduğunu iddia ediyor.

Fritz, sporcu olmayan 61 gönüllü ile bir deney yaptı. Gönüllüler, pasif olarak müzik dinleyerek ve bir de jymmin ile ayrı ayrı çalıştılar. 53’ünün algısı pasif müzik dinlerkenkinden daha yüksekti. Birinde sadece müzik dinlerken, diğerinde müziği yapan kişi olmak işi değiştirdi. İşitsel bir gereklilik hissi diyebiliriz. Vücuttaki gerginlik arttıkça müziği görmezden gelme meselesi de var ve bunun sonuçları olumsuz anlamda etkilediğini düşünüyorlar.

Fritz’in jymmin aletinin daha uzun bir videosu da şurada.

 

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s