Yerçekimine Adapte Olmada Sorun Var


Astronotların söylediğine göre, yer çekimsiz ortama alışmak, yeniden yer çekimine alışmaya nazaran daha kolay.  Kas güçsüzlüğü, titreyen bacaklar ve odanın dönüyor gibi gelmesiyle kemikleri hissetmeme, uzun süreli uzay uçuşlarında normal bir durum.  Yer çekimine yeniden adapte olmak ise kalbin daha fazla kan pompalaması sayesinde gerçekleşiyor.  Azalan görme ve ağırlık bu şekilde düzene giriyor. Kanadalı Chris Hadfield’in söylediğine göre; “vücudum uzaydayken, çok rahat ve mutlu”

Peki örümceklerde durum nedir? Görünen o ki arada pek fark yok. Aşağıdaki videoda gördüğünüz bir Phiddipus Johnsoni ya da kırmızı sırtlı zıplayan örümcek. Nefertiti ismini vermişler. Önce Uluslar arası Uzay İstasyonundayken yürümesi ve sinek avlamasını, daha sonra aynı şeyleri yerçekimli ortamda yapmaya çalışırken görüyoruz. Sinekler konusundaki yeteneğini kaybettiği belli oluyor.

Nefertiti bir öğrenci tarafından başlatılan uzay deneyimi projesi neticesinde 2012’nin 100 gününü uzayda geçirdi. Dünyaya döndükten sonra da Washington’daki Smithsonian Esntitüsünün Ulusal Tarih Müzesine verildi. Ancak müzeye gönderildikten bir kaç gün sonra hayatını kaybetti. Yine de uzaya gidip sağ salim dönen ilk jumping spider olma ünvanına sahip.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s