Facebook İlgi Alanı Listeleri


Facebook’u kontrol etmek ve faydalı bir hale getirmek mümkün. Hemen söyleyeyim facebook’un gizli bir özelliğinden bahsedeceğim. Gizli dediğim, çok az kişinin bildiği ve kullandığı. Bu arada ben asla “face” diye kısaltmam, sadece resmi kısaltması olan fb’yi kullanırım.

Hem şahsi hesaplar hem de şirket hesapları açısından bilinmesinda fayda var. Haber kaynağı‘nı her gün on milyonlarca insan kullanıyor ve görmek istediklerinizi görebilmeniz gün geçtikçe zorlaşıyor. Ki aralarda isteğiniz dışı çıkan reklamlardan bahsetmiyorum bile. Bir takım arkadaşları veya sayfaları engellemek çözüm oluyor evet ama İlgi Alanı Listelerini kulanmak bu konuda büyük fayda sağlıyor. Google Plus bilenler fb’nin epeyce fikri oradan kopyaladığını da bilir. Bu listeler de oradaki çevreler gibi kısaca.facebook ilgi alanı listesi

Kendi listenizi kendiniz oluşturabileceğiniz gibi, başkalarının önceden oluşturduğu listelere de abone olabilirsiniz. https://www.facebook.com/addlist  Siz liste oluştururken de beğendiğiniz sayfalardan ve onayladığınız arkadaşlardan (takip ediyor olun veya olmayın önemli değil) istediğinizi seçip ekleyebilirsiniz. Sonraki adımda listenize bir isim veriyorsunuz ve listenizi kimlerin görebileceğini belirliyorsunuz. İster herkese açık, ister sadece arkadaşlarınız veya sadece siz.

Bir arkadaşınızın sizle paylaştığı liste var mı diye bakmak için de profiline gidip arkadaşlar butonuna bakmak gerekiyor. Kendisine ait olan veya takip ettiği listeleri orada görüyorsunuz. (evet, biraz gizli kalmış)

Kendi oluşturduğunuz veya takip etmekte olduğunuz listelere bakmak içinse, facebook ana sayfasının sol sütununa yeni eklenen listeler kısmına gideceksiniz. Arkadaş listelerinize bakmak için şu linki de kullanmak mümkün; https://www.facebook.com/bookmarks/lists

Bir arkadaşınızın listesini veya favorileri alıp kendi favorileriniz arasına ekleyerek mobil sitede de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zaten fb üyelerinin yarısı mobil sitede geziniyor. Bunu göz ardı etmeyi düşünmezlerdi.

Bir kişiyle arkadaş olmadan veya bir sayfayı beğenmeden de onu ilgi alanı listenize eklemeniz mümkün. Profilin sağ kısmındaki mesaj butonunu aşağıya doğru açtığınızda göreceksiniz.

Sayfa sahipleri, sayfasını beğenenlerin listesini görebiliyorken, beğenmeden sayfayı listesine ekleyenleri göremeyecek miyiz diye düşünebilirler. Admin panelinden yeni beğenenlerin olduğu kısımda aboneleri seçmeniz yeterli.

subscribersFacebook sizi kullanmasın, siz onu kullanın.

Reklamlar

Facebook İlgi Alanı Listeleri” için bir yorum

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s