En Çok İnsan Öldüren Hayvanlar


Toplanan verilere göre en fazla insan öldüren 18 hayvanın sıralaması. Köpekbalığı veya örümcek gibi ilk akla gelebilecek ama listede olmayan pek çok hayvan var. Onların yerine birkaç sürpriz olduğu söylenebilir.

18 – LEOPAR

leoparHaklarında pek fazla resmi kayıt olmamasına rağmen, özellikle Hindistan’da leoparla karşılaşmak olası mevzulardan biri. 1 yılda 15 insan ölümünden leoparlar suçlanıyor.

17 – AT

atListede atların bulunması garip ve üzücü aslında ve atların insan öldürme isteklerinin olduğu da söylenemez fakat bizim onları sürmeye olan düşkünlüğümüz nedeniyle yılda ortalama 20 Amerikan atlar tarafından öldürülüyor.

16 – İNEK

inekBir inek bir insanı nasıl mı öldürür? Kafa bölgesine attığı sağlam bir tekme yeterli. Çok sakin hayvanlar olmalarına karşın Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 20’den fazla insanın ölümünden sorumlular.

15 – KARINCA

karincaDünya üzerinde çok fazla karınca türü var ve hepsinin ortalaması alındığında yılda 30’dan fazla insan öldürüyorlar. Özellikle ateş karıncaları, insanı hareketsiz bırakmalarıyla ünlüler. Felç.

14 – ARI

ariGeçtiğimiz yıl 53 kişi arı sokması nedeniyle ölmüş. En büyük neden alerjilerinin ölümcül düzeyde oluşu.

13 – AFRİKA ASLANI

afrika aslanıBelirtilen son rakamlara göre aslanlarca öldürülen insanların yıllık ortalaması 70. Temel besin kaynakları arasında biz yokuz aslında ama onlar kral.

12 – DENİZANASI

denizanasiKöpek balıkları bunların yanında son derece masum hayvanlar. Sebep olunan insan ölümleri kıyaslandığında aradaki fark 15 kat.

11 – KAPLAN

kaplanAslanları geçmişler. Yılda ortalama 100 insanı kaplanlar öldürüyor. Tamamına yakını veya tamamında biz kaşınmışızdır diye tahmin edebiliriz.

10 – GEYİK

geyikSivri boynuzlarıyla insanlara doğru koştukları aklınızda canlanabilir ama hayır. İsteseler onu da yaparlar tabii de, geyik nedenli insan ölümleri araba kazalarıyla bağlantılı. Ortalama yılda 120 insan.

9 – KÖPEK

köpekBildiğimiz evcil köpekler. Ama kötü bir sahip varsa, kötü bir köpekten de söz edilebilir. Yılda 186 insan bu kötü sahiplerin köpeklerine kurban oluyor.

8 – PELERİNLİ BİZON

bizonBuffalo’nun Türkçesi bizonmuş. Ben de yeni öğrendim. Ortalama 1,5 tonluk hayvanlar ve boynuzlarının sivriliği de azımsanacak tarzdan değil. Pek saldırgan oldukları söylenmese de kendilerine karşı bir tehlike hissettiklerinde yılda 200 kadar insan öldürebiliyorlar.

7 – FİL

fil4 metreden fazla bir boy, 7 tona yakın kiloyla bu listede yer bulmaları sürpriz değil. Yılda 500 civarında insan filler tarafından, çoğunlukla da ezilerek öldürülüyorlar.

6 – TİMSAH

timsahTimsahların istatistikleri 1500’le 2500 arasında değişiyor. Pek tercih edilmeyecek bir ölüm türü.

5 – HİPOPOTAM

hipopotamBazı kaynaklarda Afrika’nın en tehlikeli hayvanı diye bahsediliyor. Son derece uysal görünürler ancak kışkırtıldıklarında yılda 3000 insan öldürüyorlar.

4 – AKREP

akrep1500 kadar farklı akrep türünün olduğunu okumuş muydunuz? Bunlardan yalnızca 25 tanesinin zehirli oluşu da ilginçtir. Ki ona rağmen listede 4. sıradalar. Yıllık ortalamaları 5000 insan.

3 – YILAN

yılanListenin tepelerinde oluşu normal karşılanacak bir hayvan. En çok korkulanların da başında geliyordur muhtemelen. Senede ortalama 50000 kişi bu hayvanların kurbanı oluyor. Yine bizim varlığımızı bir tehdit olarak algıladıkları için.

2 – ÇEÇE SİNEĞİ

Çeçe sineğiBir bir ölümlerden sonra sıra kitle imha hayvanlarında. Çeçe sinekleri, Afrikada hastalıkları yayarak, bir insandan başka insana bulaşmasını sağlıyorlar ve 500.000 kişiyi bu şekilde hasta ettiler. Bunlardan %80’i hayatını kaybetti.

1 – SİVRİSİNEK

sivrisinekDiğer sineklere benzer bir işlevleri var. Özellikle sıtma mikrobunu taşımalarıyla ünlüler. Yılda ortalama 1 milyon kişi sıtmadan ölüyor. Bunu geçebilecek başka bir hayvan da pek olası görünmüyor.

Eğer başlık en çok insan öldüren hayvanlar değil de sadece “en çok insan öldürenler” olsaydı, liste 18 yerine 19 madde olur, sivrisineklerden sonra insanları eklerdim. İnsanlardan daha fazla insan öldüren bir hayvan yok.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s