Her Yarış Sonrası Darmadağın Olan Koşucu


Kayla Montgomery genç yaşta bir uzun mesafe koşucusu. Ülkesinin en iyilerinden birisi olarak sayılıyor. Ancak onu diğer sporculardan ayıran, mübalağasız her yarış sonrası bacaklarını hissedemeyecek ve ayakta bile duramayacak hale gelmesi. Yarıştan sonra derken kastım birkaç gün veya saat sonrası değil, bitiş çizgisinin birkaç santimetre sonrası. Her yarışında antrenörü Patrick Cromwell, kendisini bitişte bekliyor ve yere düşmesini engelliyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere, Kayla’nın tek mücadelesi yarışın kendisiyle değil. O bir multiple sclerosis (çoklu doku sertleşmesi), kısaca MS hastası. Sahip olduğu azim ve kararlılık hastalığından ağır basıyor gibi.

MS, basitçe beynin içindeki bilgi akışını bozan, beyin ve beden arasındaki sinir sistemi santralini öngörülemeyen biçimde sık sık devre dışı bırakan hastalık. Vücudun bağışıklık sistemi, kendi sinir hücrelerine saldırıyor. Hastalarda en çok tespit edilen ortak semptomlar yorgunluk, yürüme güçlükleri, bacaklarda uyuşma / karıncalanma, ve kas spazmları. Kesin bir tedavi mevcut olmamakla birlikte bu belirtileri azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için kullanılan ilaçlar ile çeşitli yöntemler var.

MS’in neden olduğu kas ve fiziksel koordinasyon bozukluklarını düşününce Kayla’nın bir koşucu olması mucizevi bir olay. Sadece MS hastalarını değil, yağmurlu bir günden dolayı morali bozuk olan insana bile ilham olabilecek düzeyde bir çaba. İzlediğinizde daha iyi anlayacaksınız. Yarış sonundaki yardım isteklerini duyduğunuzda, okumanın ve yazmanın çok kolay olduğunu farkedeceksiniz.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s