Yemek Pişirmeden Beslenmek Mümkün


Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi gelecekte haplarla mı besleneceğiz? Yemek pişirme olmayacak ve yemek programlarından kurtulacak mıyız? Cevap evet. Ama öyle 5 yıl 10 yıl sonra değil. Bu zaten hali hazırda mevcut bir alternatif beslenme yöntemi.

Rob Rhinehart. Girişim fikirleri bir bir patlayıp yemek parasını zor bulur hale gelince, az para harcayarak yeterince beslenmenin yollarını aramaya başlayan bir Amerikan.  İşte hayatının tam bu döneminde sağlıklı beslenme sitelerini gezerek, hangi vitamin ve mineralleri almak gerektiğini listeleyip, 35 bileşen çıkarıyor. Bu bileşenleri içeren hapları ve tozları yine internet üzerinden satın alıyor. Sonrasında bunlardan bir günde ne kadar alacağını hesaplayıp bir blender’da karıştırıyor. Su da ilave ediyor tabii. Tadını ben bilmiyorum ama tahminlere ve söylenenlere göre limonata kıvamında bir şey.

Buluşuna 1973 tarihli bir bilim kurgu olan Soylent Green filminden esinlenerek Soylent ismini veriyor. Devamında bu fikrini marka haline getirip satmak için bir crowd funding sitesi olan tilt.com’dan projeyi yayınlıyor ve birkaç saat içinde ihtiyaç duyduğu kadar fonu topluyor. Geçen ay da 20 milyon amerikan doları yatırım almışlar.

Soylent tozunu suyla karıştırıp kafaya dikiyorsunuz o günlük gerekli beslenmeniz tamamlanıyor. Sıvı olduğu için sindirim sistemini de yormuyorsunuz. Böyle anlatınca özellikle erkek öğrencilerin iştahı kabaracaktır. Fakat yine de pek ucuz sayılmaz. Kabaca bir hesapla 4 kişilik bir aile tüm öğünlerde soylent içse, 584 amerikan doları harcıyor. Burada da daha fazla detay bulabilirsiniz.

Reklamlar

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s