Temel Renkler Sarı Kırmızı ve Maviyken Neden Monitörler Kırmızı Yeşil ve Mavi Kullanırlar


Gördüğümüz renk, gözümüze hangi ışık frekanslarının geldiğidir. O yüzden ışık yoksa renk de göremeyiz. Farklı ışık frekansları, farklı renklere karşılık gelir. Gökkuşağının oluşumunu bilenler duruma hakimdir. Tüm frekanslar, yani tüm renkler hep bir arada olursa siyahın zıttı olarak beyaz görürüz.

Işığın gözümüze çarpmasına ne neden olur?

Bazı şeyler ışığı yayarlar. Misal güneş, lamba ve monitörler. Fakat bir de başka objelerden sekerek gözümüze gelen ışıklar var. Örneğin deniz kıyısındayken, güneş ışınlarının tamamı, yani beyaz ışık denize çarpıyor ve oradan sadece mavi ışık sekerek bizim gözümüze geliyor. Yani, deniz mavi ışık yaymıyor.

Işık yaymıyorsa neden mavi bir objeyi mavi görüyoruz?

Işık absorbe edilebilen, emilebilen bir şey. Yani mavi olarak gördüğümüz eşyaya beyaz ışık vuruyor ve o eşya, mavi dışındaki diğer renklerin frekanslarını emiyor.

Böylece görülüyor ki, renkleri oluşturmak için iki yöntem var. Ya istediğimiz frekansları yayarız, ya da istemediğimiz frekansları emeriz. Burada işe nasıl başlayacağımız önem arz ediyor. Eğer siyah zeminle, yani elimizde hiçbir renk yokken başlarsak kırmızı, yeşil ve mavi (RedGreenBlue) kullanarak tüm renkleri oluşturabiliriz. Temel renkler bunlar. Fakat eğer beyaz zeminle başlayacaksak, yani tüm renkler önümüzdeyse, istemediklerimizi emerek/silerek tüm renklere ulaşabilmek için sarı, kırmızı ve mavi kullanıyoruz.

Bu yüzden, resim yaparken (zemin beyazken) temel renkler sarı, kırmızı, mavi iken televizyon ve bilgisayar gibi monitörlerde (zemin siyahken) yeşil, kırmızı, mavi kullanılıyor. Birinde eksiltme, diğerinde ışığı yayma söz konusu.

Aslında teknik olarak diğer renkleri silme amacı için en ideal renkler, kırmızı yerine mor(macenta), mavi yerine camgöbeği ve sarıdır. Sarıda değişiklik yok. Bu 3 renk temel alındığında istenilen sonuca en doğru biçimde ulaşılınabilir. Bu nedenle yazıcılar CMYK yani cyan, magenta, yellow ve key renklerini kullanıyorlar. Key, siyah manasında.

CMYK-toner

Reklamlar

Temel Renkler Sarı Kırmızı ve Maviyken Neden Monitörler Kırmızı Yeşil ve Mavi Kullanırlar” için 2 yorum

    1. Destekçiden ziyade vakit meselesi aslında. Fakat tabii sizinki gibi yorumlar veya email üzerinden takip edenler, yeni yazı yazmak için ekstra bir istek veriyor. Sağ olun.

Yorumunuzu Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s